Effect of different irrigation levels on yield, quality and phenology of black cumin (Nigella sativa L.)
Çörek otu'nun (Nigella sativa L.) verimi, kalitesi ve fenolojisi üzerine farklı sulama seviyelerinin etkisi
  1. Tez No: 472999
  2. Yazar: LAURA MARIA VANESSA GUTIERREZ PRIETO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KIRICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hastalık koşullarına iyileştirici ve hafifletici etkileri olan bazı bitkiler hakkında bilgi, tarih boyunca her kültürde bir nesilden diğerine aktarılmıştır. Nigella sativa L., aynı zamanda çörek otu olarak bilinen, bu şifalı bitkilerden biridir. Tohumları geniş bir terapötik potansiyele sahiptir ve farklı gıdalarda baharat olarak kullanılırlar. Bu bitkinin muazzam potansiyeline rağmen yetiştirme ve üretim bilgisi sınırlıdır. Şu anki iklim koşullarında su yönetimi özellikle önem kazanmakta, su tüketiminin azaltılması ve daha verimli kullanılması gerekmektedir. Mevcut çalışmanın iki amacı vardı: öncelikle farklı sulama miktarının çörek otu tohumlarının verimi ve kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek ve ikincisi bitkinin fenolojisini karakterize etmektir. Araştırma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi,Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında tesadüf blokları deneme deseninde dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Sulama seviyeleri; buharlaşma temelinde belirlenen su ihtiyacının % 0, %10, %50, %70 ve %100'ünün alınması şeklinde beş uygulama olacak şekilde Tohum Olgunlaşma aşamasında uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, Doğu Akdeniz koşullarında Çörek otu'nun fenolojisi belirlenmiştir, yaşam döngüsü 224 gün içinde tamamlanmıştır. Sulama miktarıyla ilgili olarak, en yüksek tohum verimi (1199 kg/ha), %50 IR uygulamasından alınmıştır. % 0 IR uygulamasında en yüksek uçucu yağ oranı (0.69%) elde edilmiştir. Uçucu yağın başlıca bileşikleri, uygulamalara göre değişmiştir. Uçucu yağ bileşenlerinden farnesol %3.04 ile %20.79 arasında değişen oranlarda bulunmuştur. En yüksek sabit yağ %36.33 ile 50% IR-uygulamasından elde edilmiştir. Çörekotu tohumlarında esas yağ asitleri linoleik ve oleik asitolup, ortalama değerleri sırasıyla %60.08 ve % 20.52 olmuştur. Sonuçlara dayanarak, kısıtlı sulamanın Nigella sativa bitkisinde su kaynağını yönetmek için faydalı bir strateji olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The knowledge about certain herbs with curative and alleviative effects on disease conditions has been transmitted from one generation to another in every culture throughout history. Nigella sativa, also known as black cumin, is one of those medicinal plants, its seeds show a wide therapeutic potential, and they are used as spice in different kind of foods. Despite the enormous potential of this plant limited information about its cultivation and production is available. Under the current climatic conditions water management comes to be particularly relevant, it is necessary to reduce the water consumption and make a more efficient use of it. The present work had two objectives, firstly to evaluate the effect of different irrigation levels on yield and quality of black cumin seeds, and secondly to characterize the phenology of the plant. The experiment was carried out in the experimental field of the Field Crops Department of Çukurova University. The trial was arranged based on a Randomized Complete Block design, with five treatments and four replications. Treatments were arranged as follows: receiving 0%, 10%, 50%, 70% and 100% of the crop´s water requirements. The irrigation regimes were applied over the Seed Maturation stage. As result of the experiment, the phenology of Nigella sativa L. under Mediterranean conditions was characterized, the life cycle was completed in 224 days. Concerning the irrigation levels, the highest seed yield belonged to the 50% IR treatment (1199 kg/ha). The 0% IR- treatment produced the highest essential oil yield (0.69%). The major compounds of the essential oil varied from treatment to treatment. The compound farnesol was found in concentrations never before seen in amounts ranging from 3.04% to 20.79%. The highest fixed oil content belonged to the 50% IR-treatment with 36.33%. The major fatty acids composing black cumin seeds were linoleic acid and oleic acid, the average values being 60.08% and 20.52% respectively. Based on the results, it can be concluded that deficit irrigation is a valuable strategy to manage the water resource in Nigella sativa crop.