Çiftçilerin tarım sigortası yaptırma kararlarına etki eden faktörler: Adana ili örneği
Factors affecting the decisions of farmers to make agricultural insurance: Sample of Adana province
  1. Tez No: 472997
  2. Yazar: HAZER ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Adana, entansif tarımın yapıldığı, çiftçilerin eğitim durumlarının yüksek olduğu ve mısır, pamuk, buğday, karpuz, portakal, limon gibi doğal riske karşı hassas ürünlerin yetiştirildiği illerimizden biri olmasına rağmen üreticiler, tarım sigortacılığına arzulanan düzeyde ilgi göstermemektedir. Bu araştırma Adana ilinde çiftçilerin tarım sigortası yaptırma kararlarına etki eden faktörleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, Adana ilinde 2015 yılında 58 köyde 115 adet üreticiden anket yolu ile elde edilen veriler kullanılmıştır. Sigorta yaptıran ve yaptırmayan üreticilerin sosyo-ekonomik özelliklerinin karşılaştırılması için t testi, anova ve ki- kare istatistiğinden, üreticilerin sigorta yaptırma kararlarının belirlenmesinde ise lojistik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üreticilerin; %52,20'nin hayatlarında en az birkez tarım sigortası yaptırdığı, ortalama yaşlarının 48,50 yıl, deneyim sürelerinin 27,30 yıl, aile genişliğinin 6,37 adet olduğu, eğitim düzeylerinin yüksek olduğu (üniversite mezunlarının oranı %24,35), %44,35'inin sadece köyde, %13,92'nin ilde ikamet ettiği ve %59,10'nun köy dışında eve sahip olduğu, %76,50'sinin asli mesleğinin çiftçilik olduğu, ortalama arazi genişliğinin 406,34 dekar, ortalama parsel sayısının 8,05 olduğu, %56,52'sinin tarımsal kredi kullandığı belirlenmiştir. Tarım sigortası yaptırma kararlarına üreticinin yaşı, deneyim süresi, hane halkı genişliği, mülk arazi ve arazi mülkiyet durumu, parsel sayısı, üretim deseni, esas mesleği, kredi kullanım durumu, yönetimde bulunması, tarım sigortası konusunda önceden bilgi sahibi olma durumu faktörlerinin etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Adana is one of the most important provinces where farming is intensive, farmers education is high and products are grown sensitive to natural risks such as corn, cotton, wheat, watermelon, lemon and orange producers do not show interest in agriculture insurance at the desired level. This study was carried out in order to determine the factors affecting farmers decisions on making agricultural insurance in Adana province. In the study, the data obtained by questionnaire applied with 115 producers in 58 villages of Adana province in 2015. T-test, anova and chi-square statistics were used to compare the socio-economic characteristics of insured and non-insured farmers and logistic regression analysis was used to determine factors affecting on farmers' decisions on maling agricultural insurance. According to there sults of there search; 52,20% had at least one agriculture insurance in the past years, farmers' average age was 48,50 years, average experience was 27,30 years, family size was 6,37, education levels were high (24,35% of farmers had graduates degree), 44,35% of the farmers inhabited in the villages, 13,92% of them inhabited in the cities, 59,10% of them had a house out side the village, 76,50% of them main profession was farming, avarage farm land size was 406,34 decares and plot number was 8,05. It was determined that age, experience, family size, farm land size and farm land ownership, plot number, main proffesion, credit use, production pattern and joining to village management affecting on farmers' decision on making agricultural insurance.