Adana ili badem ağaçlarında Botryosphaeriaceae türü patojenlerin belirlenmesi ve moleküler karakterizasyonu
Identification and molecular characterization of Botryosphaeriaceae species pathogens on almond trees in Adana province
- Tez No: 473010
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES KAYIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Adana ili ve ilçelerinde badem ağaçlarında genel solgunluk, dal kurumaları, gövde ve dallarda zamklanma ile geriye doğru ölümlere neden olan Botryosphaeriaceae türü fungusların il içi yaygınlık oranı ve bu cinse ait türlerin morfolojik ve moleküler karakterizasyonları araştırılmıştır. Adana iline ait 7 ilçede 30 farklı badem bahçesinde yapılan sörvey çalışmaları sonucunda 8 bahçenin Botryosphaeria cinsine ait iki türle (Neofusicoccum parvum ve Diplodia seriata) bulaşık olduğu saptanmış ve Adana ili için hastalık yaygınlık oranı %26.6 olarak belirlenmiştir. Bu etmenler, anamorf meyve evlerindeki konidilerin mikroskobik morfolojik yapılarına, ITS ve β-tubulin gen dizilerinin BLASTn analizlerine göre tanılanmıştır. Her iki türe ait toplam 12 izolat elde edilmiştir. Elde edilen bu izolatlara ait kesik dal ve fidan patojenisite test sonuçlarına göre N. parvum'un (CU_56 ve CU_57) D. seriata'ya (CU_48 ve CU_50) göre daha virulent tür olduğu saptanmıştır. ITS ve β-tubulin genleri tek olarak ve birleştirilmiş gen dizilimi şeklinde Maksimum Likelihood Soy Ağaçları oluşturulduğunda her iki tür birbirinden ayrı gruplar olarak dendogram oluşturmuşlardır. Her iki türe ait toplam 12 ve en virulent 4 izolatın kesik dallar ve fidan patojenisite testinde, N. parvum izolatlarının D. seriata izolatlarına göre daha virulent oldukları inokulasyon yerlerinde oluşturdukları lezyon büyüklüğü ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the prevalence of Botryosphaeriaceae species causing wilting on the canopy, branch dryness, gumming on the trunk and braches and dieback of almond trees in Adana province and districts and morphological and molecular characterization of these genus species were investigated. As a result of the surveys conducted in 30 different almond orchards in 7 different counties of Adana province, it was determined that there were two species of Botryosphaeria (Neofusicoccum parvum and Diplodia seriata) and disease prevalence in Adana province was determined as 26.6%. These pathogens have been identified according to microscopic morphological structures of the conidia in anamorphic pycnidium and BLASTn analyses of ITS and β-tubulin gene sequences. A total of 12 isolates of both species were obtained. When the Maximum Likelihood phylogenetic trees were constructed individually and in combination with the sequences of ITS and β-tubulin genes, they formed dendograms as separate groups from each other. A total of 12 and most virulent of 4 fungal isolates from both species were inoculated with cuttings and seedlings for the the pathogencity test and isolates of N. parvum species were found more virulent than the isolates of D. seriata based on the size of necrosis area on the inoculation sites.