Farklı et yumuşatma tekniklerinin, dana karkaslarından elde edilen Musculus transversus abdominis (karnın enine kası) kaslarının bazı kalite kriterlerine etkisi
The effect of different meat tenderizing methods on obtained from cows of Musculus transversus abdominis in some quality criteria
- Tez No: 473009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, düşük kalite parça etlerin katma değerini arttırma amacıyla Holstein (siyah alaca) ırkı tosunlardan elde edilen, M. transversus abdominis kaslarına enzim ile yumuşatma, mekanik yumuşatma, marinasyon sıvısı ile yumuşatma ve kontrol grubu olmak üzere 4 farklı yumuşatma tekniği uygulanmıştır. Uygulanan bu yumuşatma yöntemlerinin, pişirilmiş et yumuşaklığına olan etkileri, Warner-Bratzler Shear Force (WBSF), Tekstür Profil Analizi (TPA) ve duyusal analizlerle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the muscles of M. transversus abdominis obtained from Holstein variety steers were treated with enzyme tenderizing, mechanical tenderizing, tenderizing with marinating fluid and control group. The effects of these tenderizing methods on cooked meat tenderness were determined by Warner-Bratzler Shear Force (WBSF), Texture Profile Analysis (TPA) and sensory analysis.