Procurement strategies of a commodity with a spot market
Spot piyasası bulunan emtiaların satın alma yöntemleri
  1. Tez No: 473033
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKÇEN GÖKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FİKRİ KARAESMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Spot piyasası bulunan emtiaların tek dönemlik satın alma politikalarını inceledik. Spot piyasasının varlığı, problem tanımını diğer tek dönemlik envanter modellerinden ayırmaktadır ve bu sebeple daha farklı çözüm stratejileri gerektirir. Beklenen kar maksimizasyonu (riske nötr) ve CVar minimizasyonu (riskten kaçınan) olmak üzere iki farklı amaca yönelik optimal satın alma stratejilerini belirlemek adına iki veri güdümlü doğrusal program öneriyoruz. Önerdiğimiz çözüm yaklaşımı, geçmiş talep ve fiyat verilerini, ayrıca talep ve fiyat ile aralarında bir korelasyon olduğu varsayılan geçmiş dışsal değişken verilerini de kullanmaktadır. Modellerin geçerliliğinden emin olmak için bir simülasyon gerçekleştirdik. Simülasyon sonuçlarına göre, riske nötr durum, tüm fiyat süreçlerinde ve fiyat ve talebin birbirine bağlı olduğu durumlarda optimale yakın çözümler üretebilmektedir. Riskten kaçınan model ise belirli fiyat süreçlerinde ve fiyat ve talebin birbirine bağlı olduğu durumlarda CVaR risk ölçümlerinde riske nötr durumdan daha iyi performans göstermiştir. Ayrıca, dışsal değişkenlerin varlığı programların performansını yükseltmiştir.
Özet (Çeviri)
We investigated the single period procurement policy of a commodity which is traded in a spot market. The presence of a spot market di erentiates the problem de nition from the classical single period inventory models, and requires di erent solution strategies. We have proposed two data-driven linear programs to nd the optimal procurement strategies for two different objectives: (i) expected pro t maximization (risk-neutral), (ii) minimization of CVaR (risk-averse). Our proposed solution approaches use historical demand and price data as well as the historical data of exogenous variables which are assumed to be correlated with demand and/or price. We have conducted a simulation to ensure the validity of the models. According to the simulation results, the risk-neutral case is able to yield near-optimal solutions for all price processes and all price-demand dependence cases. The risk-averse model is able to outperform the risk-neutral one in terms of CVaR risk measure for certain cases of price processes and price-demand dependence cases. The presence of the exogenous variables improved the performance of both programs.