Global optimization of Pt-Cu clusters using a genetic algorithm and density functional theory
Pt-Cu atom topaklarının genetik algoritma ve yoğunluk fonksiyonel teorisi ile global optimizasyonu
  1. Tez No: 473034
  2. Yazar: EZGİ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ERKEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Pt, Cu ve PtCu sistemlerinin 2 ila 40 atom aralığında değişen küçük ölçekte kümelerinin sahip olduğu en düşük enerjili morfolojilerin bulunması çalışılmıştır. Yapıların optimizasyonu için yarı-ampirik olan Gupta potansiyeli temel alınmış ve MATLAB ortamında geliştirilen Genetik Algoritma ile çözümlenmiştir. En düşük enerjili yapıların bulunabilmesi için GA çözümlemesinde işlem 2 ila 20 atom aralığı için 200, 20 ila 40 atom aralığı için 400 defa yapılmıştır. Elde edilen yapıların enerjik ve yapısal analizleri yapıldığında, optimize edilen her yapının enerjik olarak durağan ve minimum enerji yayma durumunda olduğu tespit edilmiştir. Optimize edilen yapılar incelendiğinde saf Pt ve Cu yapılarının simetrik ve düzenli, ikili PtCu yapılarının ise 20 atomdan sonra ideal düzenli yapıdan uzaklaştığı görülmüştür. Hem saf hem de ikili Pt-Cu sistemi için, 38 atomdan oluşan yapının tepesi kesik sekiz yüzlü olduğu belirlenmiştir. Ek olarak, sistemlerin katalitik aktivite ve adsorpsiyon özelliklerini atomistik seviyede incelemek amacıyla ayrı ayrı hidrojen ve moleküler OH adsorpsiyonu incelenmiştir. Adsorpsiyon çalışması Pt10, Cu10 ve Pt3Cu7 yapıları üzerinde yapılmıştır. H ve OH ile beraber metal sistemlerin yükleri sırasıyla nötr, anyonik ve katyonik durumlarda incelenmiştir. Nötr yük halinin, H ve OH adsorpsiyonu için en uygun olduğu bulunmuştur. Bununla beraber, hem Pt hem de Cu atomunun farklı noktalarına (tepe, köprü ve çukur) adsorpsiyon uygulanmıştır. Saf sistemlerde, hidrojen atomu için adsorpsiyon enerjisinin minimum olduğu durum Pt atomunun tepe bölgesinden iken Cu için köprü pozisyonudur. İkili sistemlerde ise hidrojen atomu Pt atomunun çukur bölgesinden, Cu atomuna göre daha kuvvetle bağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The atomic arrangements and structures of monometallic Pt and Cu clusters and bimetallic PtCu clusters composed of 2-40 atoms were determined using a genetic algorithm (GA) with multiple runs between 100 and 400. GA was designed associated with the Gupta potential energy with the aim to define atomic interactions within cluster regime. The algorithm was developed and implemented in MATLAB [1] environment. After a large number of GA runs on Pt, Cu and PtCu clusters, the algorithm successfully found the minimum energy structures. To improve our understanding of the structural and energetic properties of the mono- and bimetallic Pt-Cu clusters, a wide range of energetic and structural properties (i.e., excess, binding energy and second difference in energy, effective coordination number, average weighted bond length, and second order parameter) were calculated. Energetic analysis provide strong evidence that the lowest energy structures of Pt, Cu and PtCu clusters were stable and energetically favorable. The optimum structures for every size of Pt and Cu clusters were symmetric, regular and mainly based on icosahedron structures while PtCu clusters above 20 atoms were distorted. The lowest energy structures of PtCu clusters were found as mixed distorted icosahedrons with Pt segregation in core region whereas Cu atoms were located on the surface. Remarkably, 38 atoms of Pt, Cu and PtCu alloy clusters tend to be perfect truncated octahedron which was the similar face centered cubic packing as in bulk Pt and Cu. Further, global optimization of each composition of 10 atoms of PtCu clusters were carried out with DFT approach using Gaussian 09. Energetically the lowest energy composition was obtained as Pt3Cu7. Hydrogen and OH adsorption was studied to investigate how hydrogen interacts with Pt−Cu clusters for improving our understanding of the factors determining the reactivity. Hydrogen and OH adsorption energy and adsorption properties were found in the different charge states and in different adsorption sites as top, bridge and hollow of Pt10, Cu10 and Pt3Cu7 clusters. More negative adsorption energy indicates the stronger the adsorption since the adsorption energy measures the magnitude of the binding energy of the species to the cluster. Based on our calculations, the lowest energy structures for H and OH adsorbed on Pt3Cu7 cluster were reached in the neutral state. The most favorable adsorption site of hydrogen was found as the top site for Pt10 and bridge site for Cu10 cluster. For the case of bimetallic Pt3Cu7 cluster, the hollow site are more favorable for hydrogen adsorption but Pt-hollow site is more energetically favorable. This result indicates that H atoms show a preference for Pt atoms rather than Cu in Pt3Cu7 cluster.