On extended Selmer groups for Coleman deformations
Coleman deformasyonları için genişletilmiş Selmer grupları üzerine
- Tez No: 473045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM BÜYÜKBODUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bharathwaj Palvannan 2017 yılında Selmer grupları içeren bir ayrıştırma formülü ispatladı. Bu formül, bazı Galois temsilleri için Iwasawa kuramının ana sanıları gereğince, 2014 yılında Samit Dasgupta'nın ispatladığı p-sel L-fonksiyonları içeren bir ayrıştırma formülünün karşılığıdır. Bharathwaj Palvannan bir Hida ailesinden gelen ve oldukça kısıtlayıcı bir sıradanlıközelliği, Panchiskin koşulu, sağlayan bir Galois temsili ile başladı. Bu tezin amacı, Panchiskin koşulunu geniş çapta genelleştiren Jonathan Pottharst'ı takip ederek, Bharathwaj Palvannan'ın sonucunun olası bir genelleştirmesini tartışmaktır. Nihai amacımız ise bir Coleman ailesinden gelen ve sıradan olmayan Galois temsilinden ortaya çıkan genişletilmiş Selmer gruplarını oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
In 2017, Bharathwaj Palvannan proved a factorization formula involving Selmer groups, predicted by the main conjectures of Iwasawa theory for several Galois representations, corresponding to a factorization formula involving p-adic L-functions proved by Samit Dasgupta in 2014. Bharathwaj Palvannan started with the Galois representation associated to a Hida family that satis es a highly restrictive ordinariness hypothesis, namely Panchiskin condition. The purpose of this thesis is to discuss a potential non-ordinary generalization of Bharathwaj Palvannan's result following Jonathan Pottharst who gave a vast generalization of Panchiskin condition to the non-ordinary setting. Our ultimate goal is to form the extended Selmer groups emerging from the non-ordinary Galois representation attached to a Coleman family.