Tuning gas adsorption and separation performances of ZIF-8 by [BMIM][PF6] incorporation
ZIF-8'in gaz tutma ve yakalama performansının [BMIM][PF6] katkısı ile değiştirilmesi
  1. Tez No: 473059
  2. Yazar: FATMA PELİN KINIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KESKİN AVCI, YRD. DOÇ. DR. ALPER UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Doğal gaz, temel olarak metandan oluşan ve yüksek H/C oranına sahip olan, fosil yakıtlara kıyasla daha temiz bir enerji kaynağıdır. Doğal gazın yüksek yoğunlukta depolanması amacıyla sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ya da sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) yöntemleri kullanılmakta, ancak bu yöntemler hem maliyetli hem de düşük güvenlikli olmaktadır. Doğal gaz, içerisinde CO2 ve N2 gibi safsızlıklar bulundurmakta ve asidik yapıdaki CO2 korozyona ve düşük enerji yoğunluğuna neden olmaktadır. Ekonomik ve güvenli bir şekilde gaz depolama ve ayırma işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yüksek kapasiteli adsorbent malzemeler kullanılmaktadır. Metal organik kafesli yapılar (MOFlar), yüksek yüzey alanı, yüksek gözeneklilik, düşük yoğunluk ve yüksek termal ve mekanik dayanklılık gibi özellikleri nedeniyle ilgi çeken, gözenekli adsorbent malzemelerdir. MOFların gaz depolama ve ayırma performanslarını geliştirmek için yapılarına iyonik sıvılar (ILler) katılması yeni bir yöntem olarak belirlenmiştir. Bu tezin ilk kısmında, imidazolyum temelli bir IL ([BMIM][PF6]), bir MOF'un (ZIF-8) içerisine katılmış ve IL ilavesinin MOF'un gaz yakalama ve ayırma performansı üzerine etkisi araştırılmıştır. Malzemelerdeki CO2, CH4 ve N2 gazlarının adsorpsiyon miktarları ölçülmüş ve malzemelerin simülasyonları ve yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) hesaplamaları yapılmışır. Sonuçlara göre IL-MOF arasındaki etkileşimler, malzemelerin gazlara olan ilgisini düşük basınçta etkilemektedir. IL-MOF arasındaki direkt etkileşimler, saf ZIF-8'in CO2/CH4 ve CO2/N2 seçiciliklerini en az iki katına çıkarmıştır. İkinci kısımda, 5 farklı fosfonyum temelli IL ([P4444][TOS], [P4441][MeSO4], [P(14)666][TMPP], [P(14)666][Br], and [P(14)666][DCA]) ZIF-8 içerisine, [P(14)666][DCA] ise CuBTC içerisine katılmıştır. Amaç, farklı IL ve MOF ailelerinin gaz yakalama ve ayırma performansları üzerindeki etkisini araştırmak ve IL/MOF kompozit malzemeleri hakkındaki bilgi birikimini arttırmaktır. Aynı gas adsorpsiyonu ölçümleri, fosfonyum temelli IL/MOF kompozit malzemeleri için tekrarlanmıştır. Sonuçlar fosfonyum temelli IL'lerin MOF'ların gaz yakalama performanslarını arttırırken gaz ayırma performansları üzerinde önemli bir etkisi olmadığını göstermiştir. Bu sonuçlar, MOF'ların yapısına IL'lerin katılmasının MOF'ların gaz yakalama ve ayırma performanslarını iyileştirdiğini göstermektedir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçların yardımıyla değişik IL'ler ve MOF'lar kullanılarak IL/MOF kompozit malzemelerinin sayılarını arttırmak ve bu malzemeleri farklı gaz ayırma uygulamalarında kullanmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Natural gas which is mainly composed of CH4 is a cleaner energy source with higher H/C ratio compared to fossil fuels. Natural gas is generally stored as compressed natural gas (CNG) and liquefied natural gas (LNG) to provide high densities of CH4, however these storage techniques are expensive and unsafe. Moreover, natural gas has some impurities such as CO2 and N2 which may cause corrosion and low energy density. For an efficient gas storage and separation process, high capacity adsorbent materials have been used. Metal organic frameworks (MOFs) have drawn attention as porous adsorbent materials as a result of their remarkable structural characteristics, such as high surface area, high porosity, and low density as well good thermal and mechanical stability. To improve performances of MOFs, incorporation of ionic liquid (IL) into their structure has been suggested as a new approach. In the first part of this thesis, an imidazolium-based IL ([BMIM][PF6]) was incorporated into a MOF (ZIF-8) to investigate the effect of an IL incorporation on the gas adsorption and separation performance of a pure MOF. Gas adsorption measurements for CO2, CH4, and N2 were performed in combination with atomically-detailed simulations and density functional theory (DFT) calculations. Results suggest that ILMOF interactions strongly affect the gas affinity of materials at low pressure. Direct interactions between IL and MOF lead to at least a doubling of CO2/CH4 and CO2/N2 selectivities of ZIF-8. In the second part, five different phosphonium-based ILs ([P4444][TOS], [P4441][MeSO4], [P(14)666][TMPP], [P(14)666][Br], and [P(14)666][DCA]) were incorporated into ZIF-8 and [P(14)666][DCA] was incorporated into CuBTC. The aim was to investigate the effect of different families of ILs and MOFs on the gas uptake and selectivity and extend the knowledge on IL/MOF composites. Similar performance measurements were conducted on these phosphonium-based IL/MOF composites. Results show that while phosphonium-based ILs could improve the gas capture performances of MOFs, none of them could increase selectivity of MOFs remarkably. The results show that incorporation of IL into MOF structure is a promising way to improve the gas adsorption and separation performances of pure MOFs. With the help of the results obtained in this thesis study, it is possible to extend the number of IL/MOF composites prepared by using different kinds of ILs and MOFs, and they can be investigated for different gas separation applications.