Göl kamışından (Phragmites australis) biyolojik ve kimyasal ön muamele sonrası biyoetanol üretimi
Bioethanol production from common reed (Phragmites australis) via biological and chemical pretreatments
  1. Tez No: 473079
  2. Yazar: HAKAN FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN TOZLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, göl kamışının biyolojik ve kimyasal ön muamele sonucu biyoetanol üretimi için uygunluğunu belirlemeyi amaçlamıştır. Göl kamışının etanole dönüşümünde, sodyum hidroksit (NaOH), hidrojen peroksit (H2O2), sodyum borhidrür (NaBH4), boron oksit (B2O3) ve sülfürik asit (H2SO4)'in etkileri kimyasal ön muamele ile saptanmıştır. Glukan dönüşüm oranlarında en yüksek verim (%79.7) NaOH muamelesinde, sonrasında sırasıyla NaBH4 (%74.1), H2O2 (%71.9), mantar ön muamelesi (%69.4), B2O3 (%65.5) ve H2SO4 (%46.1) muamelelerinden alınmıştır. Muamele edilmemiş göl kamışından elde edilen en yüksek etanol verimi (13.2 g/100 g) ve hesaplanmış en yüksek teorik verim (%85.3) NaOH ile ön muamele edilmiş örneklerde gözlemlenmiştir. Mantar ve NaBH4 ile ön muamele edilmiş örnekler sırasıyla 10.6 ve 12.3 g/100 g etanol eldesi vermişlerdir (muamele edilmemiş göl kamışına kıyasla). Bu çalışmanın sonuçları ekonomik uygunluk ve çevresel avantajlarından dolayı mantar ön muamelesinin göl kamışından biyoetanol üretimi için oldukça uygun olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was aimed at examining the feasibility of using common reed for the production of bioethanol by means of biological and chemical pretreatments. The effectiveness of sodium hydroxide (NaOH), hydrogen peroxide (H2O2), sodium borohydrate (NaBH4), boron oxide (B2O3) and sulfuric acid (H2SO4) for conversion of common reed to ethanol was investigated via chemical pretreatments. The results showed that the NaOH treatment had the highest glucan conversion rates (79.7%), followed by the NaBH4 (74.1%), H2O2 (71.9%), fungal pretreatment (69.4%), B2O3 (65.5%) and H2SO4 (46.1%). The highest ethanol yield (13.2 g/100 g) and the calculated highest theoretical yield (85.3%) from untreated common reed were observed for the NaOH-pretreated samples. The fungal- and NaBH4-pretreated samples yielded 10.6 and 12.3 g/100 g of ethanol (based on untreated common reed), respectively. The results of this study indicated that, because of its economic feasibility and environmental advantages, the fungal pretreatment was more suitable for common reed bioethanol production.