Identification of Antarctic freshwater diatom species using microscopic and molecular techniques
Antarktika tatlı su diyatom türlerinin mikroskopik ve moleküler teknikler kullanarak tanımlanması
  1. Tez No: 644021
  2. Yazar: HİLAL CURA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI OLĞUN KIYAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAKİ YOKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İklim ve Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Diyatomlar silika kabuk yapılı ökaryotik sucul fitoplanktonlardır ve karbon döngüsü içinde yer alan pek çok biyojeokimyasal döngüde önemli roller üstlenmektedirler. İklim değişiminden en fazla etkilenen bölgelerden biri olan Antarktika, soğuk ve kurak iklimi ile kendine has bir doğaya sahiptir. Bu nedenle bu bölgede yaşayan organizmaların bir çoğunun farklı biyolojik özellikleri ve diğer bölgelerde görülmeyen türleri mevcuttur. Başta iklim olmak üzere Antarktika'da son yüzyılda meydana gelen değişimlerin canlılar üzerindeki etkilerini takip edebilmek için öncelikle mevcut biyoçeşitliliğin tespiti gerekmektedir. Diyatom çeşitliliğin çok fazla olması nedeniyle, hala tespit edilememiş türler de mevcuttur. Özellikle de Antarktika koşullarında çalışmanın zor olması, Antarktika diyatom türleri konusunda uzmanların azlığı ve tür tanımlamadaki genel sıkıntılar bu konuya çözüm üretmeyi ihtiyaç haline getirmiştir. Diyatom tür tayini çalışmalarında çoğunlukla morfolojik tanımlamalar kullanılmakta ve DNA analizleri nadiren gerçekleştirilmektedir. Ancak birçok diyatom türünün birbirlerine çok benzemesi beraberinde morfolojik tanımlamalarda kısıtlamalar getirmektedir. Bu çalışmada, Antarktika King George Adası'nda yer alan Fildes ve Ardley Yarımadaları'nda bulunan on bir farklı gölde ve Horseshoe Adası'nda bulunan 3 gölde; ışık mikroskobu, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve moleküler teknikler (eDNA) kullanılarak tatlı su diyatom tür tespiti gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, göl suyu örneklerindeki organik karbon içeriği ve diyatom bolluğu arasındaki ilişkiyi irdeleyebilmek amacıyla TS 8195EN1484 deney metodu takip edilerek toplam organik karbon (TOK) analizleri de yapılmıştır. Işık mikroskobu ve SEM kullanılarak gerçekleştirilen morfolojik tanımlamalarda toplamda 23 cins altında 73 türe ait 96 diyatom taksonu tespit edilmiştir. Bu diyatomların göllerdeki dağılımları ve bolluğu da raporlanmıştır. Tespit edilen 29 cinsin %50'den fazlasını Planothidium sp. (78%), Achanthidium sp. (78%), Nitzschia sp. (71%), Fragilaria sp. (64%), Pinnularia sp. (64%), Gomphonema sp. (57%), Achnanthes sp. (50%), ve Navicula sp. (50%) oluşturmaktadır. En sık rastlanan diyatom türleri şunlardır: Planothidium lanceolatum (50%), Achnanthidium dolomiticum (35%), Nitzschia homburgiensis (35%), Planothidium delicatulum (28%), Fragilaria capucina (28%), ve Pinnularia brebissonii (28%). İncelenen göllerde çoğunlukla pennate diyatomlara rastlanmıştır. Seyrek miktarda merkezli (centric) diyatom türlerine de rastlanmıştır (Göl 4, Göl 8 ve Gölet 2 örneklerinde). Diyatomların boyutları 3 μm ve 50 μm uzunluk ve 3 μm to 40 μm in genişlik aralığında değişmektedir. Örneklerdeki Pinnularia divergens en büyük diyatom türü iken Humidophila australis ve Achnanthidium türleri en ufak diyatom türlerini oluşturmaktadır. Diatom dışında farklı türler de gözlenmiştir. Kitiesh Gölü, Göl 1 ve Göl 6 örneklerinde bir kokolit ve tanımlanamayan bazı türler rapor edilmiştir. Normal formların haricinde anormal diyatom formları da tespit edilmiştir. Gölet 2'de F. capucina ve Achnanthidium minutissimum, Göl 5 örneğinde C. pseudocitrus ve Göl 6 örneğinde Planothidium victorii'nin anormal formları gözlenmiştir. Göl sularındaki TOK değerleri, cihazın saptama limitinin altında kalmasından dolayı tüm göller için
Özet (Çeviri)
Diatoms are silica shelled eukoryatic aquatic phytoplanktons that are one of the most important organisms due to their roles in the various biogeochemical processes that involve in the carbon cycle. Antarctica, which has a unique nature with its cold and arid climate, is one of the most affected regions in terms of climate change. Due to the wide species variety of diatoms, there are still unreported lakes and possibly undetected species despite identified types of Antarctic diatoms. Therefore, understanding the diatom species composition and richness in freshwater environments in Antarctica is very critical. In general, diatom species are determined based on their morphologies only. DNA analyses are generally not performed. In this study, Antarctic lakes were examined for diatom species diversity by using both microscopic and molecular methods. Lake water and sediment samples from fourteen lakes that are located in the King George Island and Horseshoe Island in Antarctica were used for diatom species identification. Two of the sampling expeditions were done in the Fildes and Ardley Peninsulas in King George Island in 2017 and later in 2019 and the last sampling expedition were done in the Horseshoe Island in 2020. Light microscopy, scanning electron microscope (SEM) and eDNA were the main methods used. Also, total organic carbon (TOC) content of the lake water samples from King George Island were analyzed following TS 8195EN1484 method in order to compare the diatom abundances and the organic content within the samples. Based on the light microscopy and SEM analyses, a total of 96 taxa belonging to 23 genera were recorded and their relative abundance and distribution at the locations were determined. The genera found in more than 50% of the sampled regions were as follows: Planothidium sp. (78%), Achanthidium sp. (78%), Nitzschia sp. (71%), Fragilaria sp. (64%), Pinnularia sp. (64%), Gomphonema sp. (57%), Achnanthes sp. (50%), and Navicula sp. (50%). The most common species of them were as follows: Planothidium lanceolatum (50%), Achnanthidium dolomiticum (35%), Nitzschia homburgiensis (35%), Planothidium delicatulum (28%), Fragilaria capucina (28%), and Pinnularia brebissonii (28%). Most of the identified species were pennate diatoms except a few centric diatoms in Lake 4, Lake 8 and Pond 2 in King George Island. The sizes of diatoms ranged from 3 μm to 50 μm in length and from 3 μm to 40 μm in width. Pinnularia divergens was the longest diatom encountered in the samples, while Humidophila australis and Achnanthidium species were the shortest. Also, a coccolith species was found in Kitiesh Lake and unidentified genus in Lake 1 and Lake 6 were also reported. Besides normal forms, some abnormal forms of diatoms were also observed. Especially, F. capucina and Achnanthidium minutissimum in Pond 2, C. pseudocitrus in Lake 5, and Planothidium victorii in Lake 6. The TOC content of the all the samples were below the detections limit of a