Modifiye poli(laktik asit) (PLA) liflerinin boyama kinetiğinin incelenmesi
Investigation of modified poly(lacti̇c acid) (PLA) fiberss' dyeing kinetics
- Tez No: 473112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM DAVULCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Poli(laktik asit) (PLA) yıllık %100 yenilenebilir kaynaklardan üretilen doğada tamamen bozunan bir liftir. PLA kullanım miktarı gün geçtikçe artan alifatik bir poliesterdir. PLA lifleri birçok özellik bakımından PET lifine benzemektedir. PLA liflerinin boyanmasında dispers boyarmaddeler kullanılmaktadır. PLA lifi boyama sırasında yüksek sıcaklıkta ve uzun boyama sürelerinde mukavemet kaybı yaşadığı için boyama süresi kısa ve sıcaklık düşük tutulmalıdır. PLA liflerinin dispers boyarmaddeler ile boyanmasında düşük boyarmadde verimi elde edilmektedir. Düşük boyarmadde verimi maliyetlerin artmasına ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Modifiye PLA lifleri boyarmadde verimini arttırmak amacıyla PLA lifine POSS nanoparçacıkların eklenmesi ile elde edilmiş lifleridir. Bu çalışmada saf ve modifiye PLA liflerinin 3 farklı dispers boya ile boyama kinetiği ve adsorbsiyon mekanizması sıcaklık, pH ve boyarmadde başlangıç konsantrasyonlarına bağlı olarak incelenmiştir. Elde edilen kinetik ve adsorpsiyon verileri Langmuir, Freundlich, Temkin, Dubinin, Radushkevich ve Nernst izoterm modelleri ve Pseudo kinetik modelleri ile değerlendirilmiştir. Saf ve modifiye PLA liflerinin adsorbsiyon mekanizması ve kinetiğinin açıklanmasında en uygun modellerin Langmuir izoterm ve Pseudo yalancı ikinci kinetik modelin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Poly(lactic acid) (PLA) is fully degradable fiber produced from annually %100 renewable resources such as corn. PLA fiber is an aliphatic termoplastic polyester and amount of use is increasing more and more. PLA fiber has resemblance to PET fiber in terms of many features. Disperse dyes are used for dyeing PLA. The short dyeing time and low dyeing temperature are performed to PLA fiber during dyeing process because the long dyeing time and high dyeing temperature trigger strenght loss of PLA fiber. Dyeing of PLA with disperse dyes has low dyeing yield. The low dyeing yield causes the increment in cost and environmental pollution. Modified PLA fibers are produced by adding nano particles to PLA in order to increase dyeing yield of PLA with disperse dyes. In the scope of this study adsorption mechanisms and dyeing kinetics of three different disperse dyes to pure PLA and modified PLA fibers are investigated in terms of various experimental factors such as temperature, pH and initial dye concentrations. The kinetic and isotherm data were evaluated via Langmuir, Freundlich, Temkin, Dubinin Radushkevich and Nernst adsorption isotherm models and Pseudo kinetics models. As a result; Langmuir isotherm and Pseudo second kinetic models were found to be most suitable models.