Dispers black 9 esaslı imin bileşiklerinin sentezi ve yapısal karakterizasyonu
Synthesis and structural characterization of disperse black 9 based imine compounds
  1. Tez No: 473113
  2. Yazar: SULTAN AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, Dispers Black 9 esaslı Schiff bazı ligandları ve bunların Cu (II) ve Pt (II) metal kompleksleri sentezlendi. Ligandlar ve metal kompleksleri, X ışını kırınım, 1H (13C) NMR, FTIR, TG / DTA, MALDI-TOFF MS ve UV-vis spektral metodları ile karakterize edildi. Sentezlenen bileşiklerin absorpsiyon ve emisyon spektral özellikleri hem çözücü ortamında hem de katı halde incelendi. Ligandların ve bunların metal komplekslerinin elektrokimyasal özellikleri incelenmiş ve farklı tarama hızlarında dönüşümlü ve dönüşümsüz redoks tepkimesi gösterdiği bulunmuştur. Son olarak ligandların ve komplekslerin anti kanser aktiviteleri incelenmiş ve sonuçlar literatür değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis disperse black 9 based Schiff base ligands and their Cu(II) and Pt(II) complexes were synthesized and were characterized by X-ray diffraction, 1H(13C) NMR, FTIR, TG/DTA, MALDI-TOFF MS and UV-vis methods. Absorption and emission spectral properties of the synthesized compounds were investigated both in the solution media and solid state. Electrochemical features of the ligands and their metal complexes were studied and reversible and irrreversible redox processes were found for the different scan rates. Finally, anticancer activities of the ligands and complexes were studied and results were compared with literature values.