Organik ve inorganik lif katkılı yeni nesil alçıpan üretimi
Production of organic and inorganic fiber added new generation gypsum board
- Tez No: 473115
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI ALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ülkemizde bol miktarda bulunan ve geri dönüşüm özelliğini kaybetmiş atık kâğıt, bims (volkanik pomza taşı) ve sepiyolit katkılı yeni nesil bir alçıpan üretimi hedeflenmiştir. Bu katkılar ile piyasada ticari olarak mevcut bulunan alçıpanın ısı yalıtım ve mukavemet gibi fiziksel ve mekanik özellikleri iyileştirilmeye çalışılmıştır. Kullanılan atık kâğıt, bims ve sepiyolit maddelerinin lifsi ve poroz yapılarından yararlanılarak hafif ve mukavemetli alçıpanlar üretilmiştir. Çalışmada söz konusu katkı maddeleri değişik oranlarda kullanılarak elde edilen yeni nesil alçıpanın ısı iletkenlik, eğilme ve basınç direnci, su emme oranı, yoğunluk ve ses iletkenlik gibi fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Üretim aşamasında, öncelikle kırıcıda belli boyutlara getirilen bims, mikserde elyaf haline getirilen atık kâğıt, sepiyolit, toz alçı ve nişasta karıştırıcıda belli bir devirde homojen bir dağılım sergileyene kadar karıştırılmıştır. Daha sonra bu karışımlar standartlara göre hazırlanmış çeşitli kalıplara dökülerek donmaya bırakılmıştır. Son olarak kalıplanmış alçıpan örnekleri 60 °C'de kurutma fırınında sabit ağırlığa gelene kadar kurutulmuştur. Kurutulan örneklerin, TS EN standartlarına göre fiziksel ve mekanik analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, üretilen alçıpanın örneklerinin fiziksel ve mekanik özelliklerinin mevcut alçıpanın özelliklerine göre daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Özellikle bims numunelerin basınç ve eğilme direnç değerlerine önemli derecede katkı sağlarken, atık kâğıt numunelerin ses geçirgenliğinin düşmesinde önemli rol oynamıştır. Son olarak sepiyolitin diğer katkılarla kıyaslandığında malzemenin ısı yalıtım özelliklerini geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to produce a new generation of gypsum board with waste paper, which is abundant in our country and lost its recycling characteristics, pumice (volcanic pumice stone) and sepiolite. With these additives, it has been tried to improve the physical and mechanical properties such as heat isolation and strength of the gypsum board which is commercially available in the market. Light and strong gypsum boards were produced by taking advantage of the fibrous and porous structures of waste paper, pumice and sepiolite materials. In the study, physical and mechanical properties such as thermal conductivity, bending and pressure resistance, water absorption ratio, density and sound permeability of the new generation gypsum board obtained by using additives at various ratios were investigated. During the production phase, the pumice, which was reduced into certain dimensions with the crusher, waste paper, which was turned into fibers in the mixer, sepiolite, powdered gypsum and starch were firstly mixed in the mixer until they exhibited a homogeneous distribution at a certain speed. These mixtures were then poured into various molds prepared according to standards and concreted. Finally, molded board samples were dried at 60 °C in a drying oven until constant weight. The dried samples were subjected to physical and mechanical analyzes according to TS EN standards. As a result, it has been determined that the physical and mechanical properties of the produced gypsum samples were better than those of the commercial gypsum board. Especially, while pumice contributed significantly to the pressure and bending resistance values of the specimens, waste paper played an important role in reducing the sound permeability of the specimens. Finally, it has been found that sepiolite improved the thermal insulation properties of the material when compared to other additives.