Akdeniz bölgesinde biber yetiştirilen alanlarda domates lekeli solgunluk virüsü (TSWV)'nün yaygınlığı ve moleküler karakterizasyonu
Prevalence and molecular characterization of tomato spotted wilt virus (TSWV) in pepper growing areas of Mediterranean region
- Tez No: 473125
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bunyaviridae familyasındaki Tospovirus cinsine ait Domates lekeli solgunluk virüsü (Tomato spotted wilt virus, TSWV), böceklerde ve bitkilerde enfeksiyonlara neden olan tek viral ajan olarak bilinmektedir. TSWV genomu S, M ve L olarak adlandırılan parçalı, tek sarmallı RNA'dan oluşur. Virüsün NSm bölgesi tarafından translasyona uğramayan ve yapısal olmayan protein ile konukçu hücrelerde virüsün hareketinin ekspresyonundan sorumlu olan M RNA bölgesi NSM'e dayalı dayanıklılıkta rol oynamaktadır. Bu çalışmada Akdeniz Bölgesinde biber alanlarında TSWV'nin mevsimsel yaygınlığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Antalya ve İçel illerinden toplanan 26 biber bitkisi örneğinde TSWV enfeksiyonu DAS-ELISA ve RT-PCR yöntemleri ile tanılanmıştır. Etmenin NSm bölgesine göre yerel TSWV izolatları ile Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI= National Center for Biotechnology Information) Gen Bankası'ndan alınan homolog izolatlarla filogenetik karşılaştırmaları gerçekleştirilmiştir. Antalya'dan alınan bir izolat (29) dışında tüm Türk TSWV izolatları birbirleri ile yüksek nükleotid homolojisi sergilemiştir.“Antalya 29 izolatı”genetik olarak diğer yerel izolatlardan farklılık gösterirken, çeşitli ülkelere ait kayıtlarla benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tomato spotted wilt virus (TSWV), belonging to Tospovirus genus in Bunyaviridae family has been known as only viral agent causing infections in insects and plants. TSWV consists of three genomic single-stranded RNA denoted as S, M, and L. The M RNA responsible for the expression of movement of the virus in host cells with the non-structural protein translated by NSm region which is important for NSM gene-mediated resistance in durability. In this study, it was aimed to determine seasonal prevalence of TSWV on pepper growing areas in the Mediterranean Region. Twenty-six pepper plants from Antalya and İçel provinces were found to be infected by TSWV according to DAS-ELISA and RT-PCR results. Multiple alignment and phylogenetical comparison with homologous isolates retrieved from GenBank was carried out according to the NSm region of the local TSWV isolates. All turkish TSWV isolates showed high nucleotide homology, except one isolate (29) from Antalya. The isolate '29' was genetically different from all others and clustered with the variants of TSWV isolates in GenBank from various countries.