Göktepe (Ermenek-Konya) floritlerinin jeokimyasal kökeni
Geochemical origin of the Goktepe (Ermenek-Konya) fluorites
  1. Tez No: 473160
  2. Yazar: YAŞAR İNCEDİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF URAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Göktepe'de (Ermenek-Konya) bulunan floritlerin kökenini ortaya konulması amaçlanmıştır. Göktepe Floritleri Aladağ Birliği'nin Triyas yaşlı karbonat ve kırıntılı serilerinde gözlenirler. Göktepe Floritlerinin oluşumları yaygın bir şekilde rekristalize kireçtaşlarının içerisinde bulunmaktadır. Göktepe Floritlerinin NTE dağılımı grafiklerle tanımlanıp jeokimyasal özelikleri araştırılmıştır. Floritlerin NTE içerikleri 0,01 ile 11,5 ppm arasında değişmektedir. Göktepe Floritleri nadir toprak element içerikleri fakir bir içerik sunmaktadır. Floritlerin Tb/La- Tb/Ca diyagramındaki konumu cevherleşmenin sedimanter evrede meydana geldiğini göstermektedir. Bu floritler formasyon suların etkisi altında oluşmuştur. Floritlerin Yüksek Değerlikli Katyonlar (HFS) ve Nadir Toprak Elementler (NTE) bakımından yankayaçlara göre fakir olmaları bu elementlerin cevher oluşturan çözeltilerden etkilendiklerini göstermektedir. Eu ve Ce anomalilerinde Eu negatif, Ce negatif anomali göstermesi düşük sıcaklık (T) ve yüksek f O2 ortamı işaret eder. Sc/Eu vs Sr, (La/Yb)n–(Eu/Eup)n, Sr–(Eu/Eup)n, Sc–SREE, (Tb/Yb)n–(La/Yb)n,Tb/Ca–Tb/La oluşturulan diyagramlar Göktepe Floritleri kökenleri hakkında önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to demonstrate the origin of Göktepe Fluorites (Ermenek - Konya). Göktepe Florites are observed in Triassic carbonate and crustal series of Aladağ Alliance. Göktepe Fluorites are commonly hosted by the recrystallized limestones. Geochemical properties of the Göktepe fluorites have been investigated by characterizing their rare earth element (REE) distributions defined by graps. The REE contents of fluorite samples are ranging between 0,01and 11,5 ppm – The Göktepe Fluorites arepresenting a poor REE contents. Positions of fluorite samples in Tb/La vs. Tb/Ca diagram indicate that the mineralization was evolved during the sedimentary stage. They were likely formed by the contribution of formation fluids. Relatively poor contents of Highfield strength elements (HFSE) and REE of the fluoritesto their hostrocks indicates the influence pf mineralization forming fluids on these elements.The negative anomalies of Eu and negative anomalies Ce indicate low temperature (T) and high fO2 conditions during formation. In addition, Sc/Eu vs Sr, (La/Yb)n–(Eu/Eup)n, Sc–SREE, (Tb/Yb)n–(La/Yb)n, Tb/Ca–Tb/La diagrams also provide important information about the origin of the Göktepe Fluorites.