36 numaralı Karaman ahkâm defteri 1842-1845 (Transkripsiyon ve değerlendirme)
Karaman judgment book no 36 1842-1845 (Transcription and evaluation
- Tez No: 836546
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 735
Özet
Ahkâm defterleri, Osmanlı Devleti'nin bir hukuk devleti olduğunun en önemli arşiv kaynaklarından biridir. Divan-ı Hümayundan çıkan hükümleri içeren bu defterlerde mahallinde halledilemeyen hukuki meselelerin devletin en üst makamında ele alındığını göstermesi açısından da ayrı bir önem taşımaktadır. Bu durum aynı zamanda Osmanlı saltanatının adil bir yönetim sergilediğinin göstergesi olarak bilinmelidir. Ayrıca bu adli sistemde devlet, idari ve adli bürokrasiyi denetleyerek devleti temsil eden kurumların halka zulmetmesini önleyen bir mekanizmayı sürekli olarak hayatın içerisinde tutmaktadır. Ahkâm defterleri, başta adli konular olmak üzere idari, siyasi, dini ve şer'i yerinde halledilemeyen Osmanlı Tarihiyle ilgli her türlü meseleleri içeren zengin bir arşiv malzemesi sunmaktadır. Çalışmamızda bu sistemin bölgesel tezahürü diyebileceğimiz 36 Numaralı Karaman Ahkâm Defteri'nde 1842-1845 yıllarında taşradan merkeze iletilen şikâyetlere verilen hükümleri değerlendireceğiz. Söz konusu yıllarda yapılan şikâyetler ve verilen hükümler doğrultusunda Karaman Eyaleti'nin sosyoekonomik ve sosyokültürel durumu hakkında bilgiler edinmek mümkün olmuştur. Ayrıca bölgenin coğrafyası ve idari birimleri hakkında da çıkarımlar yapabilmemiz mümkün olmuştur ve çalışmamızda ilgili bölümlerde açıklamaları mevcuttur. Çalışmamızın sonundaki Ekler bölümünde defterdeki ilgili belgeler, transkripsiyon ve belge özetleri ilgilenenlerin istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Judgment books are one of the most important archive sources that show that the Ottoman Empire was a state of law. These books, which contain the provisions of the Imperial Council, are of particular importance as they show that legal issues that could not be resolved locally were handled at the highest authority of the state. This situation should also be known as an indication that the Ottoman sultanate displayed a fair administration. In addition, in this judicial system, the state constantly maintains a mechanism in life that prevents institutions representing the state from oppressing the public by monitoring the administrative and judicial bureaucracy. Judgment books provide a rich archive material that includes all kinds of issues related to Ottoman History, especially judicial issues, administrative, political, religious and religious issues that cannot be resolved in place. In our study, we will evaluate the provisions given to the complaints conveyed from the provinces to the center in the years 1842-1845 in the Karaman Judgment Book No. 36, which we can call the regional manifestation of this system. It was possible to obtain information about the socioeconomic and sociocultural situation of Karaman Province in line with the complaints made and the verdicts given in the years in question. In addition, we were able to make inferences about the geography and administrative units of the region, and explanations are available in the relevant sections of our study. In the Annexes section at the end of our study, the relevant documents in the notebook, transcriptions and document summaries are presented to those who are interested.