Göktepe (Ermenek-Karaman) jeolojisi ve Çinko-Kurşun oluşumları
- Tez No: 24857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT TEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET : III İnceleme alanındaki Paleozoyik, Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı sedimanter kayaçlar Toros kuşağının Aladağ birliğine aittir. Bu bölgede en yaşlı kaya birimi Permiyen yaşlı Dumlugöze formasyonudur. Bu birimin üzerine uyumlu olarak Triyas yaşlı Haydar formasyonu gelmektedir. Liyas yaşlı Akpınar ve Maastrihtiyen yaşlı Cihandere formasyonları bir açılı uyumsuzlukla yukarıda adı geçen birimleri örtmektedir. İstifin en üstünde ise, Neojen yaşlı Göktepe formasyonuna ait kömür ara seviyeli detritik Sedimanlar yer almaktadır. Aladağ Birliğine ait Üst Permiyen Alt Triyas yaşlı kireçtaşlarının içerisinde çoğunlukla damarlar, daha az da Strata-bound olarak yerleşmiş Zn-Pb oluşumları bulunmaktadır. Bu zuhurlar; sfalerit, galenit, pirit, kojlkopirit, markazit, flüorit, dolomit, kalsit, kuvars ve bar itten oluşan basit bir para j eneze sahiptirler. Çoğunlukla tektonik hatlarla ilişkili olduğu düşünülen cevherleşmenin yörenin naplaşma hareketlerinden önce geliştiği düşünülmektedir. Epijenetik karaktere sahiptir. Çinko-kurşun cevherleşmelerinin kaynağı ya formasyon sularından kaynaklanmışlar veya sedimanter kayaçlarda dağılmış cevher oluşturan elementlerdir. Bu elementler meteorik veya juvenil sularla konsantre olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : IV Paleozoic, Mesozoic and Cenozoic aged Sedimentary rocks in the study area belong to the Aladağ unit of the Taurus Belt. In this region, the oldest rock unit is Permian aged Dumlugöze formation which is Conformably overlain by Haydar formation of Triassic age. Liassic- aged Akpmar and Maasrichtian aged Cihandere formations overlie the obove-mentioned units with an angular unconformity. The youngest unit of the sequence is Ceal bearing detritic sediments of the Göktepe formation of Neogene age. The Zinc-lead occurences, mainly as veins and rarely as Stratabound, are observed in Upper Permian and lower Triassic Limestones of the Aladağ Unit. These occurences have a simple paragenesis consisting of sphalerite, galena, pyrite, chalcopyrite, marcasite, fluorite, dolomite, calcite, quartz and bar ite. The ore deposits, which are commonly related to the striking tectonic lines, are formed before the emplacement of the nappe. The ores have an epigenetic character. Source of the Zinc-lead ores could be the formation waters or ore forming-elements dispersed in sedimentary rocks. These elements could have been concentrated by meteoric or juvenile waters.