Polysaccharide based packaging film for fresh cut produce
Tüketime hazır meyve sebzeler için polisakkarit bazlı ambalaj filmi
- Tez No: 473207
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ŞEBNEM HARSA, YRD. DOÇ. DR. ALİ OĞUZ BÜYÜKKİLECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tezde, enginarın kullanılmayan kısımlarından (sapları, yaprakları) yararlanılarak taze kesilmiş enginarda kullanılabilecek nitelikte biyobozunur paketleme malzemesi geliştirilmiştir. Enginar atıklarının hafif bazik koşullarda muamele edilmesi sonucunda elde edilen selüloz, hemiselüloz, lignin ve vaks fraksiyonları film oluşturulmasında kullanılmıştır. Ayrıca, enginardan özütlenen selüloz liflerine uygulanan kimyasal dönüşüm işlemi ile sodyum karboksimetil selüloz elde edilmiştir. Mikro boyutta selüloz liflerinin (boyu 50-200 μm ve eni 10-30 μm) üretimi için çevre dostu mekanik bir işlem (Masuko mekanik parçalayıcı, -100 μm aralığında dişlilerden 5 kez besleme) kullanımının uygun olduğu gösterildi. Bu fraksiyonlar, film çözeltilerinde polisakkarit bazlı hammadde olarak kullanıldı. Faktoriyel tasarım temelli deneysel tasarım tekniğinden yararlanılarak, tüm denemeler içerisinden dört adet en uygun içerik belirlendi. Temelde mikrofibril selüloz ve karboksi metil selülozdan oluşan ve önceki denemeler sonucunda belirlenen en uygun koşullarda üretilen filmlerin tercih edilebilir nitelikte esneklik (%16 uzama), kopma mukavemeti ve düşük gaz geçirgenliği (150ml O2 / m2.gün) özellikleri gösterdiği tespit edildi. Vaks, stearik asit, kitosan gibi katkıların ve plastikleştirici olarak gliserolün değişik konsantrasyonlarda ilaveleri ve bunların film oluşturabilme özellikleri üzerine etkileri incelendi. Seçilen filmlerin, taramalı elektron mikroskobu görüntüleri filmlerin pürüzsüz yüzeye, yoğun, sıkı ve tekdüze bir kesite sahip olduğunu gösterdi. Termal analizler sonucunda, enginardan elde edilen -mikrofibril selüloz haricindeki- tüm ürünlerle yapılan filmlerin 200- 250C sıcaklık aralığında ısıl yapışma özelliği gösterdiği, ancak mikrofibril selüloz ilavesi yapılan filmlerin, ısıl yapışma özelliğini kaybettiği görüldü. Sonuç olarak, mikrofibril selüloz ve karboksil metil selüloz içeren karışıma gliserol, stearik asit ve vaks ilavesi halinde elde edilen filmin üretilen filmler arasında en uygun malzeme olduğuna karar verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, agro industrial wastes such as bracts and leaves of artichoke were used to develop biodegradable packaging materials for fresh-cut artichokes. As film forming materials; cellulose, hemicellulose, lignin and wax fractions were extracted by using mild alkaline treatment applied to artichoke wastes. Carboxy methyl cellulose was chemically synthesized from extracted cellulose fiber. A mechanical process (Masuko Supermasscolloider, at -100 μm grind size via 5 times feeding) with minimum environmental impact was selected to obtain cellulose micro fibrils with micro sized dimensions (50-200 μm in length and 10-30 μm in width). These fractions used as polysaccharide sources in film forming solutions. Different combinations of these polysaccharide based film materials were optimized using General Factorial Design and four film combinations were selected among the films produced. Selected films were MFC and CMC based having good elasticity (16 % strain), tensile strength and low gas permeability properties (150ml O2 / m2.day). Different concentrations of additives such as wax, stearic acid, chitosan were used with the glycerol addition of plasticizer. SEM analyses of selected films showed films having smooth surface and dense structure by looking their cross sectional area. Thermal analyses proved sealability of films obtained by extracted fractions from artichoke at 200-250 C temperature intervals. But, presence of MFC in films hindered the heat sealing ability. Therefore, MFC and CMC based films successfully showed optimal properties when they were combined with glycerol, stearic acid and wax.