Development of aluminum honeycomb cored carbon fiber reinforced polymer composite based sandwich structures
Aluminyum bal peteği ara tabaka içeren karbon elyaf takviyeli polimer kompozit esaslı sandviç yapıların geliştirilmesi
- Tez No: 473229
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hafif kompozit sandviç yapılar, ince rijit yüzey plakaları arasına yerleştirilen daha kalın hafif ara tabakalardan oluşan kompozit laminalardır. Bu yapılar, ağırlıklarına oranla yüksek mukavemet ve enerji sönümleme kabiliyetine sahip olmalarından dolayı denizcilik, havacılık ve uzay endüstrisinde ve inşaat mühendisliği gibi uygulamalarda kullanılması yüksek potansiyele sahiptirler. bu yapılarda, genellikle eğilme yükü yüzey plakaları tarafından oluşturulan kuvvet çift tarafından taşınırken, kayma yüklerini hafif ara tabaka malzemeleri taşır. Ara tabaka malzemesinin asıl amacı, yüksek bir atalet momenti sağlamaktır. Bu yüzden, eğilme yükleri altında sandviç paneller monokok (takviyesiz) yapılara oranla daha yüksek özgül mekanik özelliklerine sahiptir. Ayrıca, ara tabaka yanal kuvvetlere karşı direnç gösterir ve lamineleri global ve lokal burkulmalara karşı dengeler. Ortaya çıkan yapı, eğilme direncinin ve rijitliğinin artmasını sağlar. Bu çalışmada, karbon fiber takviyeli polimer kompozit yüzey (kabuk) tabakaları ve Al esaslı bal peteği geometrisinde sahip farklı kalınlıklardaki ara tabakadan oluşan kompozit sandviç yapılar geliştirilmiştir. Karbon fiber/epoksi kompozit yüzey tabakaları (0o/90o yönelimde) örgüsüz tek yönlü karbon fiber ve epoksi reçine ile vakum infüzyon yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Aluminyum bal peteği tabakaları karbon/epoksi yüzey plakalarıile brlikte termoset bir yapıştırıcıyla sandviç edilmiştir. Yüzey plakaları, sandviç ara tabaka ve sandviç yapının mekanik davranışları belirlemek için mekanik testlere tabi tutulmuştur. Ara tabaka kalınlığının sandviç yapıların mekanik özelliklerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lightweight composite sandwich structures are composed of composite structures that are laminated between thin stiff facesheets bonded to a thicker lightweight core. These structures have high potatial to be used in marine, aerospace industry and civil engineering applications, etc. applications due to their high strength to weight ratios and energy absorption capacity. In these structures, the bending loads are generally carried by the force couple formed by the face sheets while the shear loads are carried by the lightweight core materials. Main purpose of the core material is to provide a high moment of inertia. Therefore, under flexural loading, sandwich panels have higher specific mechanical properties relative to the monocoque structures. Also, the core resists transverse forces and stabilizes the laminates against global buckling and local buckling. The resulting structure provides increased buckling resistance and its rigidity. In this study, sandwich composite structures were developed with carbon fiber reinforced polymer composite facesheets and the cores made by Aluminum (Al) based honeycomb with different thicknesses. Carbon fiber/epoxy composite facesheets were fabricated with lamination of [0/90]s fabrics using by vacuum infusion technique. Al honeycomb layers were sandwiched together with carbon/epoxy facesheets using a thermosetting adhesive. Mechanical tests were carried out to determine the mechanical behavior of face sheets,sandwich cores and the whole sandwich structure. Effects of core thickness on the mechanical properties of the sandwich structures were investigated.