Synthesis of vinylallenols via palladium-catalyzed arylation reactions of (Z)-2,4-enyne oxiranes with organoborons
(Z)-2,4-enin oksiranların organoboronlar ile paladyum katalizli arilasyon tepkimeleri üzerinden vinilallenollerin sentezi
- Tez No: 473235
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARTOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Allenler özellikle sentetik organik kimyada önemli fonksiyonel gruplardır. Benzersiz reaktiviteleri ve yüksek seviyede kiralite transferinden dolayı allenler komplex moleküllerin sentezinde yapıtaşları olarak kullanılabilirler. Son yıllarda, orgonometalik bileşikler ile geçiş metal katalizli allen sentezleri ilgi çekici hale gelmiştir. Fonksiyonlandırılmış allenler, bir ayrılan grup içeren proparjilik bileşiklerine geçiş metallerin yardımıyla çeşitli nükleofillerin katılması ile sentezlenmektedir. Geçiş metalleri bu tür reaksiyonları SN2 den SN2' e kaydırarak allen oluşturması açısından çok büyük öneme sahiptir. Bu çalışma kapsamında, (Z)-2,4-enin oksiran yapılarının organoboronlar ile paladyum katalizli arilasyon tepkimleri üzerine çalışılmıştır. 1,5-yerdeğiştirme reaksiyonu sonucunda aril bağlı ve allilik pozisyonunda hidroksil grubu taşıyan vinilallenler (7-aril-3,5,6-trien-2-ol) yüksek verim ve diastereoseçimli olarak elde edilebilmiştir. Ayrıca bu çalışmada elde edilen vinilallen tipinin dienofiller ile yüksek endo ve fasiyal seçimli olarak Diels-Alder katılma ürünü elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Allenes are important functional groups especially in synthetic organic chemistry. Due to their unique reactivity and high level of chirality transfer, allenes can be used as building blocks in the synthesis of complex molecules. In recent decades transition-metal catalyzed synthesis of allenes with organometallic reagents has become attractive method. For the synthesis of functionalized allenes, addition of different nucleophiles with the help of various transition metals to propargylic compounds bearing a leaving group has been mostly used. Transition metals are crucial for these reactions for shifting them from SN2 to SN2' for the formation of allenes. Within the context of this research, a novel palladium-catalyzed arylation reactions of (Z)-2,4-enyne oxiranes with organoborons have been investigated. As a result of the 1,5-substitution reaction, aryl-substituted vinylallenes bearing a hydroxyl group on the allylic position (7-aryl-3,5,6-trien-2-ol) were obtained in high yields and diastereoselectivities. We were able to also disclose that Diels-Alder adducts could be obtained with excellent endo and facial selectivities when the vinylallen types of this study were reacted with dienophiles.