Design of micelle embedded chitosan nanocomposites for targeted delivery of hydrophobic drugs
Hidrofobik ilaçların hedeflenmiş ilaç taşınımında kullanımı için misel gömülü kitosan nano kompozitlerin üretilmesi
- Tez No: 473236
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Nanopartikül olarak sentezlenebildiğinde kitosan, sulu ortamda pozitif yükü ve pH duyarlı olması gibi etkili karakteriktist özelliklerine bağlı olarak ilaç taşınımında etkili bir biyo malzeme olarak bulunmuştur. Bununla birlikte olduğu gibi yapısı yağda çözünür ilaçlar için uygun değildir. Kitosan parçacıklarının boyut ve şekilleri üzerinde yakın bir control bile bir sanat haline gelir ve kitosan nanopartiküllerinin üretimi çok zordur. Bu nedenle bu çalışmada, yağda çözülebilen ilaçlarl için uygun olan hidrofobik bir çekirdek ile kitosan nanopartiküllerinin (
Özet (Çeviri)
When successed to synthesize in a nanoparticulate form, chitosan has found to be a very effective biomaterial for drug delivery purposes owing to its extremely attractive characteristics such as its positive charge and pH sensitivity in aqueous medium. However, its structure as it is, is not suitable for oil soluble drugs. Even a close control on the size and shape of chitosan particles alone becomes a state of art and the production of chitosan nanoparticles is very difficult. Therefore, in this study, several methods were designed and used for synthesis of chitosan nanoparticles (