Process optimization on clean water recovery from real reactive dyeing effluents by nanofiltration
Reaktif boyama atıksularından nanofiltrasyon ile temiz su kazanımına yönelik süreç optimizasyonu
- Tez No: 473267
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, YRD. DOÇ. PINAR ZEYNEP ÇULFAZ EMECEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Pamuklu tekstil fabrikasındaki reaktif boyama prosesi atıksularından membran filtrasyon yöntemi ile temiz su geri kazanımı araştırılmıştır. Laboratuar ölçekli deneyler, boyama, sıcak durulama, sabunla yıkama ve ılık durulama banyolarını içeren boyama hattının son üç aşamasından alınan atıksu numuneleri ile gerçekleştirilmiştir. Boyama banyosu atıksuyu, aşırı yüksek tuz ve renk içeriği göz önüne alınarak, bilinçli olarak çalışmada kullanılacak besleme suyu karışımına dahil edilmemiştir.Deneyler doğrudan nanofiltrasyon ve ön arıtım sonrası nanofiltrasyon olmak üzere iki set olarak gerçekleştirilmiştir. Doğrudan uygulamada, NF90 membran farklı trans membran basınç ve çapraz akış hızları altında tüm geri çevirim modunda test edilmiştir. En iyi süzüntü suyu kalitesi 14 bar basınç ve 58.9 mL/s çapraz akışda %99 toplam organik karbon ve %96 iletkenlik giderimi ile elde edilirken, süzüntü akısı 21.12 L/m2h olarak gözlenmiştir. Çapraz akışdaki artış hem süzüntü kalitesinde hem de akısında önemli bir iyileşmeye neden olmamışken trans membran basıncın arttırılması ozmotik basınç etkisini azaltmıştır. Belirtilen optimal koşullar konsantre modda test edildiğinde, süzüntü suyu kalitesi hacim azaltma faktörü 2.06 olana kadar tatmin edici kalmıştır. İkinci bölümde, öncelikle, 0.45 µm MF ve 150 kDa UF membranları test edilmiştir. UF daha umut vaadedici bulunmuştur, bu nedenle ön arıtım sonrası NF çalışmaları UF ile tamamlanmıştır. NF permeans renginde küçük gelişmeler sağlanmıştır. Bununla birlikte, konsantrasyon polarizasyon ve kirlenmedeki ciddi azalmalara bağlı olarak, NF akısı 14 barda 35.08 L/m2h seviyesine yükselmiştir. Ayrıca, boyama banyosunun besleme suyuna ilavesinin olası etkileri incelenmiştir. UF performansı etkilenmemiştir; ancak, NF süzüntü suyu kalitesi ve akı dramatik bir şekilde bozulmuştur.
Özet (Çeviri)
Clean water recovery from the reactive dyeing effluent of a cotton textile mill with membrane filtration was investigated. Lab-scale experiments were performed with wastewater samples taken from the last three steps of the dyeing line, comprising four sequential baths of dyeing, warm rinsing, washing with soap, and lukewarm rinsing. Waste dyeing bath was deliberately excluded considering its extremely high salt and color contents. Two sets of experiments were performed; direct nanofiltration (NF) and NF with pretreatment. In the direct application, NF90 membrane was tested at total recycle mode (TRM), under different trans-membrane pressures (TMPs) and cross-flow velocities (CFs). The best permeate quality was achieved at 14 bar TMP and 58.9 mL/s CF, with 99% TOC and 96% conductivity retentions where the permeate flux was 21.12 L/m2h. Increase in CF did not cause any significant improvements in permeate quality and flux; while TMP increase reduced osmotic pressure influence. When the designated optimal conditions were tested at concentrated mode, till 2.06 volume reduction factor, permeate quality remained satisfactory. In the second part, firstly, 0.45 µm MF and 150 kDa UF membranes were tested. UF was found more promising, so, NF after pretreatment studies were completed with UF. Minor improvements in NF permeate color were achieved. Besides, NF flux increased to 35.08 L/m2h at 14 bar, due to serious reductions in concentration polarization and fouling. Also, the possible effects of the inclusion of dyeing bath to the feed were examined. UF performance was not influenced; however, NF permeate quality and flux deteriorated dramatically.