Design, making and consumption of football fandom products by a university-based football fandom group
Bir üniversite taraftar topluluğunun futbol taraftar ürünlerini tasarlaması, üretimi ve tüketimi
  1. Tez No: 473268
  2. Yazar: UTKU AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN KAYGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Futboldaki taraftar ürünleri (formalar, atkılar, pankartlar vs.) futbol ve taraftarlar için çok büyük önem taşımaktadır fakat her iki taraf için rolleri farklıdır. Bu ürünlerin anlam ve rolleri genelde pazarlama, tüketici davranışları ya da sosyoloji alanında incelenmekte ve bu araştırmalar genel olarak orijinal ürünlere odaklanmaktadır. Ancak futbol dünyasında taraftarların da tasarlayıp, üretip kullandıkları ürünler vardır. Bu tez bu boşluğu, bir üniversite taraftar topluluğu, ODTÜlü Kartallar üzerinden hedeflemektedir. Bu çalışmanın amacı bir üniversite taraftar topluluğu için kendi tasarladıkları, yaptıkları ve kullandıkları ürünler dahil olmak üzere futbol taraftar ürünlerinin rolleri ve anlamlarını anlamaktır. Ayrıca içerisinde profesyonel bir tasarımcı olmayan bir grubun tasarım süreçlerini nasıl yürüttüğünü de incelemektedir. Bunları anlayabilmek için ürün ve tasarım süreçleri bir etnografik çalışma ve grup üyeleri ile yarı yapılandırılmış mülakatlar ile incelenmiştir. Toplanan verilere göre beş ana sonuca ulaşılmıştır. İlk olarak ürünleri tasarlamak ve yapmak taraftar grupları için bir farklılaşma metodu olabilmektedir. İkinci olarak, grubun bulunduğu çevre hem grubun kendisini hem ürünlerini etkilemektedir. Üçüncü olarak ürün tasarlamak ve üretmek, grubun görünürlüğünü, bağımsızlığını, öğrenim süreçlerini ve rollerini yansıttığı için grup kültürünün bir parçası olmaktadır. Dördüncü olarak, ürün tasarlamak ve üretmek grubun bağlılığını ve sahiplenme duygusunu arttıran bir sosyal etkinlik olmaktadır. Son olarak, bilginin üretimi ve aktarımı sayesinde tasarımcı olmayan kişiler de işbirlikçi bir ortamda tasarım süreçlerine katılabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Football fandom products (jerseys, scarves, banners etc.) have a great importance but different roles for football and fans. The meanings and roles of those products have generally been examined under the topics of marketing, consumer behavior or sociology and such research has mainly focused on official products. However, there are also products that fans design, make and use. This thesis examines this gap by looking at a university-based football fandom group, ODTÜlü Kartallar. The aim of this study is to understand what the roles and meanings of football fandom products are for a university-based fandom group, including the products that they design, make, use and purchase. The thesis also examines how design processes can be conducted in a group in which there is no professional designer. In order to understand these, both products and design processes are investigated via an ethnographic study done with ODTÜlü Kartallar and semi-structured interviews with members of the group. Based on the data collected from the field and interviews, the thesis offers five conclusions. First, designing and making of one's own products can be a way to differentiate a fandom group from the others. Second, the environment that the group is involved in can have important effects on its identity and its products. Third, designing and making can be a part of the group culture as it reflects its visibility, independence, learning processes and roles. Fourth, designing and making of products can be seen as social activities that increase group cohesion and sense of ownership. Lastly, thanks to the cultivation and conveyance of knowledge and skills, non-designers can get involved in design processes in collaborative environments.