Numerical investigation of flow around an isolated spur dike in a curved channel
Kurplu bir kanalın dış kenarına yerleştirilen bir mahmuz etrafında oluşan akım şartlarının sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 473274
  2. Yazar: EZGİ BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Menderesli nehirlerde kurpların yarattığı ikincil akımlar özellikle taban malzemesinin zayıf olduğu durumlarda nehir dış kenarı boyunca oyulmaya yol açmaktadır. Bu tür nehirlerde dış kenarda oluşan oyulmanın önlenebilmesi için kurbun oluştuğu bölgede bu kenara mahmuzlar yerleştirilmektedir. Keskin kavisli kanallarda akış yönündeki birçok girdap kurplu bölgede oluşur. Mahmuzlar, akımın bu bölgede düzenlenmesini ve nehir dış kenarının oyulmaya karşı korunmasını sağlamakla birlikte etraflarında atnalı vortekslerinin ve mahmuz gerisindeki vortekslerin oluşmasına sebep olmaktadır. Aslında bu vorteksler ile ikincil akımın birbiri ile etkileşmesi mahmuz etrafında kanal kurbuyla birlikte oldukça karmaşık üç boyutlu bir akımın oluşmasına yol açmaktadır. Organize akım yapılarının birbirleri ile olan etkileşimini inceleyebilmek için mevcut çalışmada bir vorteks çözümleme yönetimi olan ayrışan döngü benzetimi kullanılmıştır. Düz zeminli ve 180 dereceli kurplu bir kanal içerisinde farklı mahmuz konfigürasyonları test edilerek her bir durumda organize akım yapılarının değişimi incelenmiştir. Sonuçlar mahmuzun eklenmesiyle tabandaki basınç değerlerinin düştüğünü ve akım yönünde uzanan mahmuzun taban zemin gerilmelerini arttırdığı için iyi olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Secondary currents generated by meanders of the rivers cause scour along the outer bank of the rivers if the bed material is erodible. For this kind of rivers spur dikes are located along the outer reach where they regulate the flow and prevent erosion of the outer bank. In a highly curved channel several streamwise oriented vortices form within the bending section. However, presence of a spur dike causes the formation of some additional coherent structures such as horseshoe vortices and wake vortices. In fact, the interactions among these vortices and the secondary circulation results in a highly three dimensional complex flow field within the channel bend and around the spur dike. In order to be able to investigate the coherent structures and their interactions among each other eddy resolving method Detached Eddy Simulation was used in the present study. Different spur dike configurations were tested to understand the changes within the flow field and the coherent structures in a 180 degrees channel bend which has a flat bed. The results show that the presence of the spur dike decreases the pressure root-mean-square fluctuations value and the spur dike orientation which lies in the flow direction is disadvantagous as it increases the bed shear stress considerably.