Developing a co-design method for eliciting children's needs and preferences in the context of industrial design education
Endüstriyel tasarım eğitiminde çocukların ihtiyaç ve tercihlerini anlamaya yönelik bir ortak tasarım metodu geliştirilmesi
  1. Tez No: 473279
  2. Yazar: SILA UMULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATMA KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kullanıcı olarak çocuklar ve onlar için ürün tasarlayan yetişkinler olarak tasarımcılar, dünyayı farklı biçimlerde deneyimlemenin yanı sıra farklı entelektüel niteliklere sahiptirler. Bu nedenle, çocukların tasarım sürecine katılımcı olarak davet edilmesi, bu özel kullanıcı grubu hakkında bir anlayış geliştirmek açısından büyük önem taşır. Bu çalışma, endüstriyel tasarım eğitiminde tasarım sürecinin erken aşamalarını ele almaktadır ve çocukların ihtiyaç ve tercihlerini anlamalarında endüstriyel tasarım lisans öğrencilerine yardımcı olacak bir ortak tasarım metodu önermektedir. Bir çocuklarla ortak tasarım metodu geliştirmek amacıyla, çalışmada ilk olarak, mevcut yöntemleri serimleyen bir alanyazın taraması yapılmıştır. Bir ortak tasarım metodu geliştirdikten sonra, bir endüstriyel tasarım lisans stüdyosu dersi kapsamında bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Alan çalışması, 51 endüstriyel tasarım öğrencisi ve 24 ilköğretim üçüncü sınıf öğrencisi ile birlikte gerçekleştirilen bir ortak tasarım etkinliğini içermektedir; ayrıca, ortak tasarım etkinliği sonrasında, tasarım öğrencilerinin çocuklarla çalışma deneyimlerini ve kullanılan ortak tasarım metodu hakkındaki görüşlerini öğrenmek amacıyla 24 tasarım öğrencisiyle yüz yüze mülakatlar yapılmıştır. Bu çalışmada geliştirilen ortak tasarım metodunun, çocukların ihtiyaç ve tercihlerini anlamalarında endüstriyel tasarım öğrencilerine yardımcı olduğu belirlenmiştir. Öte yandan, tasarım öğrencilerinin ortak tasarım etkinliği sırasında ve etkinlik sonrasında tasarım sürecinde yaşadıkları güçlükler, metodun iyileştirilmesi gereken yönlerine işaret etmektedir. Araştırmanın sonucunda, bu çalışmada geliştirilen ortak tasarım metodunun içeriğine ve uygulama sürecine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children as users and designers as adults who design products for them have distinct intellectual advancements as well as different ways of experiencing the world. Therefore, inviting children to the design process as partners is very important for developing an understanding of this special user group. This study addresses the early phases of design process in the context of industrial design education and proposes a co-design method for supporting undergraduate industrial design students' eliciting children's needs and preferences. Firstly, in order to develop a method for codesigning with children, a literature review was conducted to investigate the existing methods. After developing a co-design method, a field study was conducted within the scope of an undergraduate industrial design studio course. The field study involved a co-design session with 51 industrial design students and 24 third grade primary school children, and face to face post-session interviews conducted with the design students to receive feedback about their experiences with the children and the co-design method utilized. The study indicates that the proposed co-design method is supportive for industrial design students in eliciting children's needs and preferences. On the other hand, the challenges experienced by design students during the co-design session and the post-session design process indicate the aspects of the method which require further improvement. The study concludes with the suggestions for improving the procedure and the implementation of the co-design method.