A computational approach to detect inhomogeneities in time series data
Zaman serisinde kırılma noktalarını bulmak için hesaplamalı istatistik yaklaşımı
  1. Tez No: 473278
  2. Yazar: CEYDA YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN YOZGATLIGİL, PROF. DR. İNCİ BATMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Zaman serileri verisi için türdeşlik analizi önemli bir sorundur. Türdeş olmama durumunun ortalama değişimi, varyans değişimi, eğilim oluşumu, kademeli değişim, ani artış ve azalmalar gibi birçok kaynağı vardır. Zaman serisi uygulaması yapılan birçok alanda kırılma noktalarının tespiti herhangi bir analizden önce düşünülmelidir. Literatürdeki yöntemlerin güvenilir olmayan sonuçlara yol açabilecek çeşitli sakıncaları vardır. Bunlar normallik ya da bağımsızlık varsayımı ya da yüksek korelasyonlu referans serisi ihtiyacı gibi zaman serileri için anlamlı olmayan durumları içermektedir. Bu çalışmada, bir hesaplama yöntemi kullanılarak zaman serisinin türdeş olup olmadığını gösteren mutlak bir test önerilmiştir. Bunun için AR(1) modelleri için olabilirlik oran testi dikkate alınmış ve devamında hareketli blok özyükleme yöntemi kullanılarak serinin özellikle başında ve sonundaki ortalama artışı tespit edilmeye çalışılmıştır. İlgili test istatistiğini elde etmek için farklı örneklem büyüklüklerine ait kesin olabilirlik dikkate alınmış ve anlamlılık noktaları benzetim çalışmasıyla elde edilmiştir. Bu çalışmada ayrıca kırılma noktası tespiti için kullanılan bu yöntem için uygun blok uzunluğu önerilmiştir. Daha sonra, önerilen yöntem ve literatürdeki diğer yöntemler benzetim çalışmasıyla karşılaştırılmış ve gerçek veri setlerinde kullanılmıştır. Sonuç olarak önerilen yöntemin daha iyi sonuç verdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Detection of possible inhomogeneity within a series is an important problem in time series data. There are many sources from which inhomogeneity can be originated such as mean shift, variance and trend change, gradual change, or sudden decrease or increase in time series. Since time series has many application areas, the detection of changepoints should be investigated before conducting any analysis. Available methods have certain drawbacks that may lead to unreliable inferences. These include the need of independent and identically distributed variables or normality assumption of observations whose validation may not be possible for dependent data or need of highly correlated reference series. In this thesis, a computational approach is proposed to obtain an absolute test to detect whether data is homogeneous or not. For this purpose, likelihood ratio test for mean shift for AR(1) models is considered and then, moving block bootstrap is used to detect the breakpoints especially close to the beginning or end of the series. In order to derive the related test statistic, exact likelihood is used and the critical values of the test statistic is obtained by a simulation study for different sample sizes and an appropriate length of blocks is suggested to detect changepoints. Then, the performance of the proposed method is compared with the best performing tests in the literature. The comparison study and real life applications reveal that the proposed method performs better than the methods in the literature.