Genre, globalization and the nation: The case of turkish police procedural TV series
Tür, globalleşme ve ulus: Türk polisiye televizyon dizileri vakası
  1. Tez No: 473304
  2. Yazar: AYŞEGÜL KESİRLİ UNUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
Türkiye televizyon endüstrisi 1990'lı yılların başından itibaren yoğun bir globalleşmenin etkisi altına girdi. Bu sürecin doğurduğu birçok sonucun arasında global televizyon türlerinin yerel yapımcılar tarafından benimsenmesi de vardı. Türk polisiye dizileri bu yoğun globalleşme sürecinin sonucunda ortaya çıktı. Polisiye türünün varsayılan 'Batılılığı' ile ulusal refleksler, eğilimler, kaygılar ve beğeniler arasında sıkışıp kalan Türk polisiye televizyon dizileri, türün 'Batılı' özelliklerini benimseme eğilimi gösterirken aynı anda ulusal değerleri de koruyarak oluştular. 'Global' ve 'yerel' arasındaki bu karşılıklı etkileşimden ilham alan bu tez Türkiye'de polisiye türünün oluşumuna odaklanıyor. Televizyon türlerine söylemsel bir yaklaşım benimseyerek, bu oluşumu geniş bir yelpazede tartışıyor. Türe dair üretilen mümkün olduğunca fazla sayıda söylemden bahsedebilmek için bu tez polisiye türünün Türkiye'deki gelişimini geniş bir kültürel bağlamın içine yerleştiriyor. Ulusallaşma süreçleri, bu süreçlerin ve global güçlerin etkisi altında Türkiye'de televizyon yayınının gelişmesi bu kültürel bağlamın parçaları olarak inceleniyor. Bu meseleler aracılığıyla, bu tez Türk polisiye dizilerin 'global' ve 'yerel' arasındaki hassas dinamiklerin dengelenmesi sonucunda oluştuğunu tartışıyor. Diziler Türk televizyon kanallarında, bir yandan polisiye türünün 'global' özelliklerini yeniden üretirken diğer yandan çeşitli 'ulusal' semboller, değerler, gelenekler ve stereotiplere dikkat çekerek belirli unsurlar yansıtıyorlar. Bu tez bu unsurların kurgulanmasını polisiye türünün global özelliklerinin yerelleşmesiyle birlikte sorguluyor ve Türkiye'de televizyon ve tür oluşumu hakkında kapsamlı bir çalışma olmayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
The Turkish television industry came under the influence of intense globalization in the beginning of the 1990s. The appropriation of global television genres by local producers was among the various consequences of this situation and the Turkish police procedural TV series appeared as a result of this process of intense globalization. Stuck between the assumed 'Western-ness' of the police procedural genre and national reflexes, tendencies, anxieties and tastes, Turkish police procedural TV series have been formed by the tendency to appropriate 'Western' conventions of the genre while simultaneously preserving 'Turkish' values. Inspired by this interplay between the 'global' and the 'local', this thesis focuses on the formation of the police procedural genre in Turkey. By adopting a discursive approach to television genres, this formation is discussed from a wide perspective. In order to refer to as many articulations of the genre as possible, the thesis situates the development of the police procedural genre in Turkey in a broad cultural context. Nation building processes, the development of Turkish television broadcasting under the impact of dominant nationalist discourses as well as global forces are examined as a part of this context. By means of examining these issues, the thesis argues that Turkish police procedurals are formed as a consequence of keeping the balance between the sensitive dynamics of the 'global' and the 'local'. While simultaneously reproducing the 'global' conventions of the police procedural genre, these series reflect particular elements to point at the 'national' symbols, values, traditions and stereotypes on Turkish television channels. The thesis investigates the construction of these elements together with the localization of the global conventions of the police procedural genre and intends to offer an extensive study on genre formation and television in Turkey.