Building a strong nation brand: Case of Turkey
Güçlü bir ülke markası oluşturma: Türkiye örneği
  1. Tez No: 473305
  2. Yazar: BARIŞ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
21. yüzyılda rekabet sadece firmalar arasında değil, aynı zamanda ülkeler arasında da yaşanmaktadır. Küreselleşen dünyada artan rekabet koşulları neticesinde ülkeler, daha fazla yatırım elde etmek veya daha fazla turist tarafından ziyaret edilmek gibi birçok nedenden ötürü uluslararası platformda güçlü ve güven veren bir imaj çizmeye çalışmaktadırlar. Bu ihtiyaç da geleneksel olarak özel şirketlerle özdeşleştirilen marka ve markalaşma kavramlarının ülke markalarına uyarlanmasına ve aynı zamanda yenilikçi stratejiler geliştirilmesine yol açmıştır. Bu çalışmanın temel amacı da doksanlı yılların başında konuşulmaya başlanan ve son yıllarda daha da önem kazanan ülke markalaşması kavramını detaylı bir şekilde ele almaktır. Derin bir literatür taramasıyla beraber bu konunun temel hatlarına çalışma içerisinde yer verilerek bu yeni pazarlama kavramının anlaşılması hedeflenmiştir. Kavramsal analizin tamamlanmasıyla beraber Türkiye örneği üzerinden araştırma kısmı kurgulanmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'nin yeni markalaşma hareketi olarak nitelendirilen“Turkey: Discover the potential”kampanyası başta olmak üzere, ülkenin ne gibi stratejiler geliştirdiği ve mevcut konumu, güçlü ve eksik yönleri ışığında gelecek hedeflerini nasıl belirlediği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, competition is not only among companies but also between countries. As a result of the increasingly competitive conditions in the globalizing world, countries are seeking a strong and trusting image on the international platform for many reasons, such as getting more foreign direct investment or attracting more tourists. This necessity has led to the adaptation of brand and branding concepts traditionally identified with private companies to country brands and to develop innovative strategies at the same time. The main purpose of this study is to elaborate the notion of the branding of a country that started to be spoken at the beginning of 1990s and has become more important in recent years. It is aimed to understand the concept of this new marketing approach by taking a deep literature investigation along with basic lines of the subject. With the completion of the conceptual analysis, the research part was structured through the case of Turkey. In this respect, it has been examined what kind of strategies are developed by the country in the light of its current position, strengths and weaknesses, especially the“Turkey: Discover the potential”campaign, which is considered as Turkey's new branding movement, is mentioned.