Electoral College system in U.S. presidential elections: Study of presidential elections of 2000 and 2016
Amerikan başkanlık seçimlerinde Seçmenler Heyeti olgusu: 2000 ve 2016 Amerikan başkanlık seçimlerinin incelenmesi
- Tez No: 473361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin amacı Amerikan başkanlık seçimlerindeki Seçmenler Heyeti sistemini öncelikle Seçmenler Heyeti'nin tarihini ve evrimini Amerika Birleşik Devletleri'nin kurulmasından bu yana inceleyerek açıklamaktır. Amerikan Anayasası'nın ve devletinin kurucularının felsefe ve vizyonunu tarihsel boyutlarıyla açıklayarak Seçmenler Heyeti'nin federal bir devlet kurumu olarak hizmet ettiği amaç tartışılmıştır. Amerikan siyasetinde, özellikle 21. Yüzyılın başından beri, Seçmenler Heyeti sıkça münazara konusu olmuştur. Bu tez bahsedilen tartışmalar çerçevesinde Seçmenler Heyeti'nin seçmenleri, eyaletleri ve federal devletin yürütme erkinin arasında bağlayıcı ve dengeleyici bir unsur varlığını sürdürdüğünü savunmaktadır. Yıllar içerisinde Seçmenler Heyeti'nin liberal demokrasi prensiplerine uyumluluğu birçok kimse tarafından hem akademik hem siyasi platformlarda değerlendirilmiştir. Literatür çalışmasından da anlaşılacağı üzere zaman içerisinde birçok kimse Seçmenler Heyeti'nin demokratik olmadığını savunarak Amerikan başkanının direk bir seçim yoluyla seçmenler tarafından seçilmesi gerektiğini savunmuştur. Seçmenler Heyeti'ne yapılan bu eleştirilere bir cevap olarak bu tez, Seçmenler Heyeti'nin yaratılışını, evrimini ve devlet sistemi içerisindeki fonksiyonunun şahsına münhasır Amerikan siyasi sisteminin bir sonucu olduğunu kanıtlayarak Seçmenler Heyeti'nin gerekliliğini savunmayı hedeflemektedir. Bu amaca ulaşmak için, tez kapsamında 2000 ve 2016 Amerikan başkanlık seçimleri incelenmiş ve Seçmenler Heyeti'nin Amerika Birleşik Devletleri'nin devlet yapısındaki bileşenlerini birarada tutan bir yapı olarak varlığını sürdürmesi gerektiği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the Electoral College system in American presidential elections through first explaining the history and evolution of Electoral College since the founding of United States of America. The framers' philosophy and vision is crucial to understand the purpose the Electoral College serves as a federal institution. Since the Electoral College has been a prominent subject of political debate in the United States since the beginning of 21st century, the function of Electoral College is also analyzed and explained as a key component of regulation among the voters, states and the executive branch of the federal government. The compliance of Electoral College with liberal democratic principles in government systems, has been contested many scholars as well as analysts who advocated the direct election of the president by the people. As a response to these criticisms, this thesis argues that the Electoral College's creation, evolution and standards on which it functions is a result of the political system of United States and the uniqueness of the American governmental system's character. In order to accomplish this, this thesis takes into consideration two presidential election cases from the 21st century, 2000 and 2016 respectively, to show Electoral College's necessity as a vital medium in sustaining the elements of state structure in the United States of America.