Veritabanlı pazarlama yapan firmalarda müşteri ilişkileri yönetiminin marka sadakatine etkisi
The effect of customer relationship management on brand loyalty in database marketing
- Tez No: 473362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜÇLÜ OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz pazar şartları içerisinde her gün daha çok artan rekabet koşulları, firmaların pazarlama yöntemlerini doğru belirlemelerinin ne denli stratejik bir öneme sahip olduğunun farkına varmalarını sağlamıştır. Çağdaş pazarlama yöntemlerini başarıya ulaştıran yolun, müşteri sadakati yaratmaktan geçtiği görülmüştür. Müşteri sadakati, firmaların uzun soluklu varlıklarını devam ettirmeleri için en önemli unsurdur. Müşteri sadakati, müşterilerin alternatif ürün veya hizmetlere kolayca ulaşabilmesi nedeniyle her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Benzer şekilde dinamik pazar yapısı da göz önünde bulundurulduğunda müşteri istek ve ihtiyaçlarına en doğru şekilde ve hızlı bir şekilde cevap vermeleri doğru pazarlama yöntemini seçmeleri ile sağlanmaktadır. Bilgi teknolojilerinin her alanda gelişimi, pazarlama yöntemleri içerisinde de yer bulmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu kapsamda müşteri bilgi değerinin bilgi teknolojileri yardımıyla toplanması, analiz edilmesi ve bu çerçevede değerlendirilerek stratejilerin belirlenmesi veritabanlı pazarlama kavramını yaratmıştır. Müşteri bilgi değerinin müşteri odaklı pazarlama anlayışı açısından önemi, veritabanlı pazarlamayı diğer pazarlama yöntemleri karşısında daha kritik bir noktaya taşımıştır. Bununla birlikte de müşteri istek ve ihtiyaçları karşılanmış, onlarla daha iyi iletişim ile bir bağ kurulmuş ve tatmin düzeyini daha iyi yönetme fırsatı sağlanmıştır. Bu çalışmada müşteri ile iletişime dayalı pazarlama anlayışı olan veritabanlı pazarlama yönteminin marka sadakati yaratma açısından faydaları araştırılmıştır. Araştırma kapsamında müşteri ilişkileri yönetiminin marka sadakati üzerindeki etkisinin analiz edilmesi için online anket yöntemi tercih edilmiştir. Gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı müşteri ilişkileri yönetimi uygulamalarının müşteri sadakatini ne derece etkilediğini bulmaktır. Firmaların sektör içerisinde yer bulma çabaları açısından bu yöntemin ne denli önemli bir stratejik yöntem olduğunun anlaşılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The rise of the competitive environment in today's market conditions caused companies realise the strategic significance of determining the correct marketing methods. It is seen that the path that leads model marketing methods to success passes through creating customer loyalty. Customer loyalty is the most important element for the companies to continue their existence in long term. Creating customer loyalty increasingly gets more difficult as the customers can reach alternative products or services easily. In a similar way, considering the dynamic market structure, satisfying the customer request and needs is provided by choosing the correct marketing method. The progress of information technologies in all areas made it inevitable to find itself a place in marketing methods. The process of gathering customer information, analysing it, and determining strategies on through evaluation of it has created the concept of database marketing. The importance of the value of customer information for the customer-driven marketing has caused database marketing to be more critical when compared to other marketing strategies. By this means, the request and needs of customers are fulfilled, a better communication is established and the opportunity to manage the satisfaction level is provided. This is a study about the benefits of database marketing, which is a method based on communication with the customer, for creating brand loyalty. Within the scope of this study, an online survey was conducted to analyse the effect of customer relationship management on brand loyalty. The purpose of this study is to measure the effect of customer relationship management applications on the customer loyalty and to point out that this method is also strategically significant for companies to get themselves a place in the market.