6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında web sitesi vasıtasıyla sözleşmelerin kurulması
Establishment of contracts through the web site in the scope of law on The Protection of Consumer No 6502
- Tez No: 473360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bilgi iletişimini ulusal ya da uluslararası sınır tanımaksızın gerçekleştirilmesine imkân veren elektronik vasıtalar hemen hemen herkesin hayatına girmiştir. Elektronik vasıtalar ile yapılan ulusal ya da uluslararası işlemler elektronik ticaretin oluşumuna sebebiyet vermiştir. Elektronik ticaretin temelini ise elektronik vasıtalarla kurulan sözleşmeler oluşturmaktadır. Uygulamada en çok kullanılır hali ise bir tarafın tüketici diğer tarafın satıcı veya sağlayıcı olduğu web sitesi vasıtasıyla kurulan sözleşmelerdir. Bu sebeple . gelişen dünyada hayatımızın bir rutini haline gelen 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında web sitesi vasıtasıyla kurulan sözleşmeler ve hukuki sürecin başlaması açısından önemine binaen kuruluş aşaması çalışmamızın konusudur. Çalışmamız 6502 sayılı Tüketici Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında web sitesi vasıtasıyla yapılan sözleşmelerin kuruluşu konusunda tüm hukuki sorunlara cevap verme iddiasında olmayıp mevzuattaki değişiklikler ve son düzenlemeler ile ele alınıp yaşanacak sorunlardan da bahsedilip önerilerde sunarak alanında faydalı bir çalışma olacağı inancıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Information that allows the realization of national or international communication without borders electronic goods vehicles have entered into almost everyone's life. Electronic means are made with national or international transactions in electronic commerce have given rise to the formation. The foundation of electronic commerce is comprised of established contracts with electronic means. In practice, the most commonly used form is the consumer of the other party a party supplier contract established through the web site provider, surf and are. And legal process of electronic means concludy. The aim of this study is not to answer all the problems of the contracts made through the website within the scope of the Law on the Protection of Consumers No 6502. Prepared with the belief that it will be useful in its field