The effect of salesperson's behavior on consumers' buying decision: An emprical study for electronic retailing
Satış personeli davranışının tüketicinin satın alma kararı üzerindeki etkiler: Elektronik perakendeciliğinden deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 473377
  2. Yazar: SARP DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de tüketici elektroniği mağazalarında satış personeli davranışlarının tüketicinin satın alma kararı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma için İstanbul'da yaşayan, elektronik perakende zinciri müşterileri incelenmiştir. Satış personelinin, tüketicinin satın alma kararı üzerinde etkisi olduğu düşünülen etik davranışları, ilişkisel yetenekleri, dinleme kabiliyeti, duygusal zeka ve fiziksel etkileşim faktörleri incelenmiş olup bunlara ek olarak mağaza atmosferi de incelenmiştir. Bu analizler sonucunda etik davranışların, dinleme kabiliyetinin, mağaza atmosferinin ve fiziksel etkileşimlerin tüketicinin satın alma kararı üzerinde etkisi olduğu ortaya konuşmuştur. İlişkisel yeteneklerin ve duygusal zekanın, tüketici satın alma kararı üzerinde etkisi saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examining the effects of salesperson's behavior on consumers' buying decision for consumer electronics chains. The sample of the study contains the population of electronics retail chains' customer who living in Istanbul, Turkey. Salesperson's behavioral aspects such as ethical behavior, listening ability, relational skills, emotional intelligence, physical influences and additively store atmosphere have analyzed in the research. In consequence of analyzes the study has found significant relationship between ethical behavior, listening ability, store atmosphere, physical influences and consumers' buying decision. Relational skills and emotional intelligence has no significant relationship with consumers' buying decision.