How startups succeed? analyzing Turkish startups based on their lifecycle stages
Girişimler nasıl başarıyor? Türk girişimlerinin yaşam döngülerine dayanarak analiz edilmesi
- Tez No: 473376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA ÖYKÜ İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Girişimler, ülkelerin ekonomik gelişimleri için hem finansal hem de iş verme alanlarında değer yaratıyorlar. Her yıl dünya genelinde girişimler yükseliyorlar ve yok oluyorlar. Girişimler bu çileli yolculukta piyasadaki varlıklarını oluşturmak, hayatta kalmak ve büyümek için farklı yöntemlerle yeni yollar bulmayı deniyorlar. Girişimlerin başarısında pozitif katkı yaratan, çoğunlukla kullanılan yöntemlerin arayışında, bu araştırma Türk girişimlerinin nasıl başardığına ve yaşam döngüleri boyunca karşılaştıkları meydan okumaları aşmada hangi ortak yaklaşımları uyguladıklarını keşfetmeye odaklanmıştır. Derinlemesine röportajlar aracılığıyla Türk girişimlerinin kurucu ortakları tarafından sağlanan veriler, nitel araştırma yaklaşımıyla analiz edilmiş ve keşifler girişimleri yaşam döngülerine dayalı olarak sunulmuştur. Türk girişimlerinin kurucu ortakları kendilerini acılı ve çok çalışma durumunu kabullenmeye adayarak, her döngünün kendine has gereklilikleri için yenilikçi yollar uyguluyorlar. Girişimciler yenilikçiliği ürünün özünde, işi yürütmede ve hedef müşteri kitlelerine ulaşmada kullanıyorlar. Maliyet verimliliğini, operasyon metriklerini ve finansal metrikleri izlemek, piyasaya aktif olarak cevap verebilmek için girişimler arasında yaygın olarak izleniyor. Kendi kendini motive edebilme yeteneği, iletişim becerileri ve etraflarında kendilerine inananları toplayıp fon yaratabilmeleri, işi kurmalarına, hayatta kalmasına ve büyütmelerine izin veriyor.
Özet (Çeviri)
Startups create value for countries' economic growth in both financial and employment field. Many startups rise and fall every year around the world. Startups try to find new ways to create their own existence, survive and growth in the market by trying various methods during the suffering journey. In searching commonly used methods and their positive affects for success of startups, this research is focused to discover how Turkish startups succeeded and what shared approaches they used during startups' lifecycle stages to overcome faced challenges. Gathered data which is provided by Turkish startups co-founders during in-depth interviews, analyzed with qualitative approach and discoveries are presented based on lifecycles of startups. Turkish startups' co-founders dedicate themselves accepting suffering and hardworking in mind, apply innovative ways for every stage's specific needs. Startups uses innovation in the core of product, running business and reaching target customer segment. Following cost-effectiveness and monitoring operational and financial metrics common applications among startups to respond actively to the market. Ability of self-motivation, communication skills and creating funding by getting believers around let them establish, survive and grow their businesses.