Comparison of advertising research results: Neuromarketing and focus group research
Reklam araştırması sonuçlarının karşılaştırılması: Nöropazarlama ve odak grup araştırması
- Tez No: 473425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nöropazarlama son yıllarda yükselen ve merak uyandıran disiplinler arası bir çalışma alanıdır. Nöropazarlama kapsamında kullanılan araçların pahalı olması ve elde edilen sonuçların analiz edilebilmesi için özel bir eğitime gereksinim olması sebebiyle çok fazla tercih edilmemektedir. Ayrıca bu kapsamda yapılan çalışmaların özellikle Türkiye'de kısıtlı olması sebebiyle çoğu pazarlamacı tarafından nöropazarlama kavramı tam olarak bilinmemekte ve bir pazarlama araştırma yöntemi olarak kabul görmemektedir. Bu araştırmanın amacı öncelikle nöropazarlama kavramını ve bu kapsamda yapılmış olan çalışmaları aktarmaktır. Bu çalışma sonucunda nöropazarlama araştırmaları ile elde edilen veriler, odak grup yöntemi ile elde edilen veriler ile karşılaştırılarak; nöropazarlama araştırmalarının güçlü ve zayıf yönlerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışma, her iki yöntemle elde edilen verilerin benzerlik ve farklılıklarını tespit etmeyi ve hangi pazarlama aracının hangi durumlarda daha etkili sonuçlar verdiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu karşılaştırmayı yapabilmek için Thinkneuro tarafından 2014 yılında nöropazarlama araçları ile değerlendirilmiş olan Tropicana Afyon Vişne Suyu reklamı seçilmiş ve odak grup yöntemi ile aynı reklam için bu çalışma tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Neuromarketing is an interdisciplinary study field that has advanced and draw attention in recent years. Neuromarketing tools are not usually preferred because of their high cost and the results require special training to analyze. Furthermore, since the studies in this area are limited especially in Turkey, the concept of neuromarketing is not fully known by most marketers and it is not preferred as a marketing research method. This research primarily aims to examine the neuromarketing and review the studies carried out in this context. The data generated by neuromarketing researches were compared with the data obtained by focus group method, and it was aimed to reveal the strengths and weaknesses of neuromarketing studies. In addition, this study aims to find out the similarities and differences of the data obtained by both methods and to determine which marketing tool gives more effective results in which situations. In order to make this comparison, Tropicana Afyon Cherry Juice advertisement which was implemented by Thinkneuro in 2014 with neuromarketing tools is chosen. Then the study was repeated with focus group method for the same advertising.