Stefan Tsanev'in yazdığı Jeanne D'arc'ın Öteki Ölümü adlı oyunun tiyatronun kukla ve oyuncu bileşenlerini bir arada kullanarak yorumlanması
An Interpretation of the play named ' The other death of Jeanne D'arc' by Stefan Tsanev with the use of puppet & performer components
  1. Tez No: 473424
  2. Yazar: BAŞAK GÜRER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SENEM CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bulgar yazar, yönetmen, şair, araştırmacı Stefan Tsanev'in Jeanne için yazdığı bu şiirin Jeanne D'arc efsanesinin bir özeti olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tsanev de birçok, ressama, yazara, düşünüre, heykeltraşa ve özellikle birçok kadına ilham veren Jeanne'ın ilginç, cesur ve kısa hikâyesinden etkilenmiş; onun hikâyesinden yola çıkarak güç altında ezilen her bireyin hikâyesine yeni, farklı bir soluk kazandırmıştır. Elinizde bulunan bu çalışma ile yazarın metindeki sözcüklerin ve karakterlerin arasına sıkıştırdığı bu yeni soluk, ülkemizde ve dünyada en köklü sahne sanatı alanlarından biri olan kukla ile harmanlanmaya çalışılmıştır. Ülkemizde kukla sanatının tarihi çok eskilere dayanmasına rağmen, günümüze kadar çok da tercih edilmeyen basit ve çocuk eğlenceliği olarak bakılan bir alandı. Ancak sevindirici bir haber, dünyada gelişen bu sanat alanının Türkiye'de de yavaş yavaş hak ettiği değeri görmeye başlamasıdır. Özel ya da devlet tarafından desteklenen tiyatro kurumlarında kukla oyunları sergilenmeye, bu alanda yetkili kişiler tarafından atölye çalışmaları yapılmaya, henüz az da olsa yavaş yavaş literatür oluşmaya başladı. Umuyoruz ki, çok yakın zamanda kukla sanatının ülkemizde gelişmesi için kukla sanatının her alanının incelendiği Avrupa ve dünyadaki örnekleri gibi kukla eğitimi veren sanat okulları ve fakülteler açılır. Tiyatronun bu güçlü anlatı alanı keşfedilmeye devam eder.
Özet (Çeviri)
The theatre play“The Other Death of Joan of Arc”written by Stefan Tsanev is analysed with four parts in which that has influenced puppet theatre and performers. These are critically analysed with these main points“the definition of a puppet”“the legend of Joan of Arc”“what is the main idea of the theatre play ”The Other Death of Joan of Arc“ and ”my interpretation of the play“The Other Death of Joan of Arc”The first part of this analysis,“The definition of a puppet?”looks for the answer to a basic question;“what is a puppet”Starting from the primitive person all the way to the 20th Century, this work studies the historical influence of the techniques and forms of the puppet world which are widely used in our country as well as on the world aspect. Puppet theorists and developments are aesthetics and are examined with three main titles. These titles are“puppet and puppeteer relationship”puppet and performer's relationship“ and ”the audience's relationship with the puppet". With these three main points, the stage direction of the puppets unique language, aesthetics, design, narrative form are questioned. The presences of the puppet is also questioned.