A cinematic response to social anxieties: The case of the new French extremity
Toplumsal endişelere sinemasal bir yanıt: Fransız aşırı dalga örneği
- Tez No: 473427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELENİ VARMAZI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma, Fransız Yeni Aşırı Dalga başlığı altında kategorize edilen filmlerin, teknik açıdan yenilikçi ancak anlattıkları hikâyeler doğrultusunda toplumsal umutsuzluğun altını çizen ve bu yönüyle muhafazakâr filmler olduğunu öne sürmektedir. Sinemasal söylem bağlamında son derece yenilikçi bir üsluba sahip olan bu filmler, içerik bağlamında ise yeni ve alternatif olanın imkânsızlığına işaret etmektedir. Bu umutsuzluğun nedeni Fransa'da değişim olgusuna olan inancın kaybına bağlanmaktadır. Bu inanç kaybı ise ülkenin problemleriyle yüzleşmekten ısrarla kaçması ve güç sahibi olanların ülkeyi geriye götürecek politikalar izlemesinden kaynaklanmaktadır. Fransızlık ve Fransa'nın değerlerinin, Fransa'daki değişiklikler doğrultusunda yeniden değerlendirme altına alınmaması ve bunu yerine kolektif amnezinin tercih edilmesi, toplumsal huzursuzluğa neden olmuştur. Bu durumu filmlerdeki beden politikaları üzerinden vurgulayan Fransız Yeni Aşırı Dalga hareketi; film türlerinin kalıplaşmış kodlarıyla oynayarak, seyircinin beklentilerini sarsmakta ve rahatsız edici bir etki yaratmaktadır. Ancak, alternatif temsil biçimlerine yer vermelerine rağmen, bu alternatifin toplum içerisinde mümkün olmadığını belirterek statükoya geri dönüş yapmakta ve bu açıdan kaçışın imkânsızlığını göz önüne sermektedirler. Bu çalışmada, söylem analizi yoluyla, Fransız Yeni Aşırı Dalga sinemasının ne tip toplumsal ve kimliksel kaygıları temsil ettiği, toplumsal olarak inşa edilmiş kimliklere ne şekilde meydan okuduğu incelenecek ve bu meydan okumaya rağmen, o kimliklerin dışında var olmanın imkânsızlığının altının nasıl çizildiği de gösterilecektir. Söylem analizine ek olarak, bu çalışmada kullanılacak bir diğer metodoloji de metin çözümlemesidir. Metin çözümlemesi yoluyla, analiz edilen söylemin, seçilen filmlerin görsel-işitsel bileşenleriyle ne şekilde aktarıldığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation argues that the films categorized under the umbrella term of the New French Extremity are films that, despite being progressive in form, are inherently pessimistic films, because of their conservative narratives. While they employ innovative formal elements, subverting generic expectations and challenging spectators into awareness of the naturalized cultural codes imposed upon them; by their endings, the films recoil into a hopeless and pessimistic status quo, creating a sense of defeatism in the face of social realities. The reasons for this pessimism are located in the lack of belief in change within France, due to the regressive measures taken by those in power, as opposed to dealing with the country's problems. This lack of initiative is seen to come from the inability to incorporate the changes in France into a new definition of Frenchness and reexamination of French values; instead opting for a collective amnesia that has led to social malaise. This contextual unwillingness to face facts is played out on the body of the characters in the films, which are constantly assaulted and destroyed, representative of the nation. This dissertation will use discourse analysis as a methodology in order to reveal how the contextual unrest and debates are translated, challenged and then reaffirmed within the analyzed films. Textual analysis will also be an important methodology in order to understand the ways in which the films incorporate these discourses, through medium-specific techniques.