Türk Hukukunda evlat edinme
Adoption in Turkish Law
- Tez No: 473457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türk hukuk sistemine 743 Sayılı Eski Kanun ile girmiş olan evlat edinme müessesesi, bu kanunda alt soyu olmayan kimselere tanınmış bir hak mahiyetinde olmakla birlikte evlat edinilenin menfaatine ilişkin düzenlemeler açısından da oldukça zayıf bir uygulamaydı. Kanun koyucunun bu noktada yaptığı yenilikler ve değişimler neticesinde 4721 sayılı Türk Medeni Kanun'da bu müessese“evlat edinilen küçüğün yüksek menfaati”gözetilmek kaydıyla yeniden düzenlenmiş ve birçok konuda iyileştirmeler yapılmıştır. Artık altsoyu olan kimseler de altsoyun menfaati zedelenmeyecek şekilde evlat edinebilmekte ve benzer şekilde evlat edinilenin de bu noktada altsoyla olan ilişkisinde menfaatlerine zarar gelmemesi gözetilmektedir. Diğer yandan, evlat edinilenin biyolojik anne babası ile kendisinin de bu süreçte rızasının olması kanun ile belirlenmiş kural olarak karşımıza çıkmaktadır. Şayet küçüğün ehil olmaması durumu söz konusu ise bu noktada mahkemenin atayacağı kayyum rıza mercii olarak tanınmaktadır. Diğer taraftan evlat edinme yaşı olarak önceki kanunun kabul ettiği 35 yaş sınırı 30 yaşa indirilmiş ve evli çiftlerin evlat edinmesinde birlikte evlat edinme zorunluluğu getirilmiştir. Böylelikle çiftlerin herhangi birinin rızası olmaması halinde doğacak ihtilaf ve sorunlu hallerin önüne geçilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The adoption institution which entered into the Turkish legal system with the old Law No. 743 was a very weak practice in terms of the regulations regarding the benefit of the adoption as well as being a recognized right of the person who is not a descendant in this law. As a result of innovations and changes made by the legislator at this point, this institution has been rearranged and improvements have been made in many respects with the aim of observing the“high benefit of adopted small children”in the Turkish Civil Code No. 4721. Now, the descendants can be adopted in such a way that the descendant's interest will not be damaged, and similarly, the adoption is regarded as not harming its interests in relation to the descendant at this point. On the other hand, the adoption of biological parents and the process of its own involvement in this process emerges as a rule determined by law. If it is not possible for the younger person to be unfit, then at this point the court will be appointed as the custodian of consent. On the other hand, the age limit of 35 years old, adopted by the previous law as the age of adoption, has been reduced to 30 years, and married couples have adopted adoption together. In this way, if any of the couples does not have an interest, it is tried to prevent conflicts and problematic situations.