Türk Hukukunda evlat edinme
Adoption in Turkish Civil Code
  1. Tez No: 218445
  2. Yazar: CENGİZ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, evlât edinme kurumu, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'na göre çeşitli yönleri ile incelenmiş ve 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi'nde yer alan hükümlere nazaran farklılık gösteren hükümler karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.Evlât edinme kurumu, Roma hukuku ile İslamiyet öncesi ve sonrası Türk hukukunda değişik aşamalar geçirmiştir. Evlât edinme kurumu, benzer kurumlar olan, beslemelikten, süt evlatlığından, gerçek soybağından ve koruyucu aileden çok farklıdır. Çünkü, evlât edinmeyle, evlât edinenle evlatlık ve onun alt soyu arasında hısımlık ilişkisi doğar. Ayrıca evlat edinme, mahkeme kararı ile kurulur.Türk Medeni Kanunu'nda evlat edinme, küçüklerin evlât edinilmesi ile erginlerin ve kısıtlıların evlât edinilmesi olarak iki şekilde düzenlenmiştir. Evlat edinmede kural, küçüklerin evlat edinilmesi; istisna ergin veya kısıtlıların evlat edinilmesidir. Evlât edinme yaşı, evli kişiler ile evli olmayan kişiler için farklı düzenlemiştir. Evli kişilerin evlât edinebilmeleri, eşlerin otuz yaşını doldurmuş olmalarına veya en az beş yıldan beri evli olmalarına bağlanmıştır. Buna karşılık evli olmayanların evlât edinmesi için otuz yaşını doldurmuş olmaları gerekir. 4721 sayılı Türk Medenî Kanununda da, 743 sayılı Türk Kanunu Medenîsi'nde olduğu gibi, evlât edinecek kişi ile evlatlık arasındaki yaş farkı on sekiz olarak öngörülmüştür. Birlikte evlât edinme hakkı, kural olarak sadece evli olan eşler için kabul edilmiştir. Dolayısıyla, Kanunda sayılan istisnalar hariç, evli eşlerin tek başına evlât edinmeleri mümkün değildir.Evlât edinme ilişkisinin geçerli şekilde kurulabilmesi için kanun koyucunun öngördüğü aslî ve şeklî şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlara aykırı hareket edilmesi, evlât edinme ilişkisinin yokluğu veya kaldırılması sonucunu doğurur.Evlât edinme tek yönlü bir miras hakkı doğurur. Türk Medeni Kanununa göre, ana ve babaya ait olan haklar ve yükümlülükler, evlât edinme ile birlikte evlât edinene geçer. Bunun sonucu olarak evlât edinen, evlatlığın mallarını yönetme ve ondan yararlanma hakkını kazanır. Evlat edinme ile, evlatlık ile evlât edinen ve bunlardan biriyle diğerinin koca veya karısı arasında evlenme yasağı meydana gelir.
Özet (Çeviri)
In this study, adoption institution was examined with its different sides according to Turkish Civil Code numbered 4721 and the sentences which have differences from the sentences which are in Turkish Article of Law numbered 743 were considered comparatively.Adoption Constitution had taken different positions in the Rome Law and Before and After Islamic Turkish Law. Adoption Institution is too different from the institutions like servant girls (brought up as a member of a household), the children of wet nurse, real family line and protecter family which are smilar. Because by adoption, the relative relationship between foster child and the adopting person and between his/her stock occurs. Also , adoption is set up with court decision.Adoption in TurkishCivil Code , adoption was ordered in two ways as the youngs?being adopted and the adults?and the restricted?s being adopted. In adoption the rule is; youngs? being adopted and scarcely adults?or restricted ones? being adopted. The age of adoption was ordered differently for the married and not married people. The married people?s being able to adopt a child is agreed upon the mates? being at least 30 years old or being married at least for five years. However, the ones who are not married must be at least 30 years old in order to adopt a child.As it is in the Turkish Legal Civil numbered 743 in the Turkish Civil Law numbered 4721, disparity in age between the adopting person and adopted one has been envisioned as eighteen. The right of adoption together has only been accepted for the mates who are married. So; other than the exceptions written in the law, it is impossible for the married couples to adopt a child on her/his own.In order for the adoption relationship?s being formed in a valid way, the basic and figured conditions which are put by the law ? person have to be carried out. Acting against these conditions leads to the result of the absence or abrogation of adoption.Adoption leads to a one-sided right of inheritance. According to Turkish Civil Code, the rights and obligations which belong to the father and mother pass on to the adopting person. As a result of this, the adopting person gains the rights of regulating and getting help from the properties of the adopted one. With adoption,ban of marriage occurs between the adopted one and adopting person or between one of these and the other one?s husband or wife.