Türk Hukukunda evlat edinme
Adoption in Turkish Law
- Tez No: 87513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Evlat edinme; evlat edinen ile evlatlık ve onun füruu arasında kural olarak, sahih nesep benzeri hükümler ve cali hısımlık ilişkisi doğuran, hakimin izni üzerine yapılabilen şekle bağlı bir aile hukuku akdidir. Evlat edinmenin hukuki niteliğinin çoğunluğun görüşüne göre; evlat edinmenin meydana gelmesi için evlat edinenin iradesinin yeterli olmadığı ayrıca, evlatlığa alınacak olanın rızası gerekli olduğundan, evlat edinmenin iki taraflı bir hukuki muamele olduğu, ancak bu rızalardan başka hakimin izni de gerekli olduğundan huhusi şekle bağlı bir aile hukuku akdi olduğudur. Evlat edinme; çocuksuz insanlara çocuk sevgisini tattırması, kimsesiz çocukları ise bir aileye kavuşturması, evlilik dışında doğan çocuklara da sahih nesep benzeri statü kazandırması bakımından faydalı; bazı gayri meşru menfaatlerin elde edilmesinde araç olarak kullanılabilecek olması nedenleriyle sakıncalıdır. Evlat edinenle evlatlık arasında 18 yaş farkının bulunması, evlat edinenin 35 yaşını doldurmuş olması, evlat edinenin rızası, gerçek kişi olması, sahih nesepli altsoyunun bulunmaması, evlat edinenin eşinin rızası, evlatlığın başkası tarafından evlat edinilmemiş olması, evlatlığın rızası, gerektiğinde ana babasının, vasisinin ve vesayet dairelerinin rızası, evlatlığın eşinin rızası, şartlarının hepsi evlat edinmenin asli şartlarını; hakimin izni, resmi senet, nüfusa tescil ise şekli şartlarını oluşturur. Evlat edinmenin şahsi sonuçlarının anlaşmayla kaldırılması mümkün değilken mali sonuçlarının bir kısmının sonuçlarının anlaşmayla değiştirilmesi mümkündür. Evlat edinme sözleşmesinin yapılmasıyla evlatlık, evlat edinenin soyadını taşır, onun velayeti altına girer, evlat edinene mirasçı olur, evlatlıkve evlat edinen arasında evlenme yasağı doğar, taraflar birbirlerine karşı bakma borcu ve nafaka borcu altına girerler. Evlat edinme sözleşmesi; mutlak butlan, nisbi butlan, evlat edinen ve evlatlığın anlaşmalarıyla veya taraflardan birisinin isteğiyle bir hakim kararıyla ya da kendiliğinden sona erer.
Özet (Çeviri)
Adoption is a family law contract which creates legal consequences similar to legitimate only between adoptive parents and adopted child or the descendants of adopted child. This contract should be made in form and should be approved by the judge. In accordance with general opinion, the legal attribute of adoption is referred to a special written form contract. Because to form an adoption contract there should be not only the mutual consents of adoptive parents and adopted child but also the permission of the judge. The adoption is intended as a useful device to enable childless persons to raise children and to homeless children to live with a family and to illegitimate children to be legitimated. It may be abused by adoptive parents for illegal enjoyments. The adoptive parents must be at least 18 years older than the child and must be at least 35 years old. A person may adopt a child with the consent of the statutory representatives(the guardian and the competent authority or the natural parent) of the child and the child himself. A married person both man and woman may adopt a child with the consent of other spouse Therefore, only persons who have no descendants may adopt, and also an adopted person should not be adopted by another one. Above mentioned provisions of adoption are the essential conditions. The permission of the judge and notary form and registration to registry of personal status are the formal conditions of adoption. While it is not possible to abolish the personal in nature consequences of adoption, it is possible to abolish some financial benefits of adoption. In case of enactment of adoption contract, adopted child carries family name(surname) of adoptive parent and the adoptive parent acquire parental authority over the child. He becomes intestate successor of adoptive parents and between adopted child and adoptive parents raise prohibition of marriage. The contracting parties undertake reciprocal material support and alimony obligations The adoption contract may be terminated by mutual consent or annulment or void or by law decision,,v4 |rtl!