Role of commercial banks in international trade and its financing, an analysis of foreign trade and finance of Turkey in the last decade and after coup attempt
Uluslararası ticaret ve finansmanında bankaların rolü, son on yılda ve darbe girişimi sonrasında Türkiye'nin dış ticaret ve finansmanı analizi
- Tez No: 473479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLARA ALTIOK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma dış ticaret işlemleri ve işlemlerin finansmanında kullanılan yöntemlerin bankaların bakış açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Dış ticaret ve ödeme yöntemlerine ilişkin literatürde birçok çalışma olmasına rağmen bu işlemlerde önemli bir aktör olan bankalara yönelik çalışmalara yeterince rastlanılmamaktadır. Araştırma kısmında ise Türkiye'nin dış ticaret hacmi, dış ticarette kullanılan ödeme yöntemleri ve dış ticaret işlemleri ile bağlantılı olan kısa vadeli dış borç stoku gibi bilgiler incelenerek Türkiye'nin dış ticaret ve kısa vadeli borçlanmasının karakteri tahlil edilecek ardından ise 15 Temmuz 2016'da gerçekleşen darbe girişiminin hem dış ticaret işlemlerine hem de kısa vadeli finansmana olan etkisi gözlemlenecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the methods used in international trade and financing transactions from the point of view of banks. Despite the fact that there are many studies in the literature on foreign trade and payment methods, studies which focus on banks, an important actor in these transactions, are not found enough. In the research part, information such as foreign trade volume of Turkey, payment methods used in foreign trade and short-term foreign debt stock linked to foreign trade transactions are examined, the foreign trade and short-term debt borrowing of Turkey will be analysed and the impact of coup attempt that took place on 15 July 2016 will be observed.