XVI.yüzyıl batılı seyahatnamelerinin ışığında Osmanlı İmparatorluğu'nda sosyal hayatın dinamikleri: Yemek kültürü,inançlar, örf-adet ve Osmanlı kadını üzerine
In the light of the sixteenth century'western travel accounts the dynamics of daily life: Food culture, beliefs, customs and Ottoman women
- Tez No: 473481
 - Danışmanlar: PROF. DR. HEATH W. LOWRY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması, XVI. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğunu çeşitli nedenlerle ziyaret etmiş altı Hıristiyan seyyahın Osmanlı toplumu ve ritüellerine ilişkin gözlemleri ve anlatıları üzerinden Osmanlı sosyal hayatını değerlendirmeyi hedeflemektedir. Sosyal hayatın önemli bileşenleri olan; örf ve adetler, inançlar, beslenme alışkanlıkları ve Osmanlı kadını ile ilgili, seyahatnamelerden elde edilen veriler, bu tezin çerçevesini oluşmaktadır. Seyahatname literatürünün mevcut sorunsalları olan seyyahların dil yetersizlikleri, önyargılı tutumları ve abartılı yorumları, inceleme kapsamında göz önünde tutulmuştur. Bu bağlamda, eldeki veriler ışığında Hıristiyanların gözünde genel hatlarıyla Osmanlı sosyal hayatı değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate Ottoman social life through observations and explanations about Ottoman society and rituals by six Christian travelers who visited the Ottoman Empire in the second half of the sixteenth century. As important components of social life: customs, beliefs, eating habits and Ottoman women are important components of social life and form the framework of this thesis. Linguistical problems, cultural biases and misinterpratation, prejudiced attitudes and exaggerated approaches of travelers that are perennial problems in travel literature are considered in the scope of the review. In this context, an attempt was made to evaluate Ottoman social life in general in a Christian eye in the light of the available data.