Küreselleşme sürecinde çok uluslu şirketlerde karar alma ve kontrol; Japon şirketleri örneği
Decision and control in different companies during globalization: Example of Japan companies
- Tez No: 473482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA KULOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Küreselleşme, dünya genelinde son dönemlerde yaşanan gelişmelerle ilerlemeleri ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu gelişmeler siyasi, ekonomik, teknolojik, sosyal ve kültürel boyutları da kapsadığı için küreselleşmenin anlaşılması ve tanımlanması görecelik kazanır. Küreselleşmenin sonuçlarıyla ilgili olarak tek bir olgudan bahsetmek imkansızdır. Bu anlamda küreselleşmenin geniş çaplı bir kavram olduğu görülmektedir. Küreselleşmeyle beraber gelişen uluslararası ticaret ile birlikte kurumlar, piyasalar, risk yönetimi ve araçların sürekli değişen bir yapı olmuştur. Bu yapı içerisinde uluslararası ticarette ulusal ve uluslararası düzenlemelerle karmaşık bir süreç içine girmiştir. Günümüzde işletme yönetimi literatüründe Japonya'nın etkisinin önemli olduğu görülmektedir. Özellikle de şirketlerinde karar alma yöntemleri ve personel politikası alanında Japon teknikleriyle ilgili yapılan çalışmalar yadsınamaz sayıdadır. Bu çalışmanın konusu küreselleşme sürecinde çok uluslu şirketlerde karar alma ve kontrol; Japon şirketleri örneği olarak belirlenmiştir. Öncelikli olarak küreselleşme olgusuna değinilmiştir. Ardından çok uluslu şirketlerin önemi taranmıştır. Son olarak Japon şirketlerinde karar alma yönetim ve personel politikası konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, world-wide progress with developments in recent years are used to express. These developments in political, economic, technological, social and cultural dimensions of globalization for understanding and identification that relativism is the winner. In relation to the consequences of globalization from a single case, it is impossible to talk about. In this sense, it is a large-scale concept of globalization. Along with developing international trade institutions together with globalization, markets, risk management and has been an ever-changing structure of vehicles. Within this structure, with national and international regulations in international trade entered into a complex process. Today, the business management literature is the impact of Japan. Especially in decision-making methods and personnel policy in the field of Japanese technical studies are undeniable. The subject of this study is in the process of globalization and multinational corporations in control; As an example of Japanese companies. Primarily on the globalization phenomenon. Then the importance of multinational companies. Finally, management and decision making of Japanese companies in personnel policy issue is discussed.