İslamda cihad, cihatçılık ve cihadçı örgütlerin Ortadoğu güvenliği ve siyasetine etkisi
Ji̇had in İslam, jihadist movement and the impact of jihadist organizations on the security and politics of the Middle East
  1. Tez No: 473499
  2. Yazar: AHMET BOZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TAYYAR ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu Çalışmada, Ciahadın tanımı yapılarak İslam dininin Cihad Kavramına yaklaşımı incelenmiş, bazı ayet ve hadislerin nasıl farklı yorumlandığı örnek olarak gösterilmiş ve El Kaide,İŞİD ile El Nusra Cephesi gibi Cihadçı örgütlerinde Cihad anlayışına katkıları olan Teymiye, Abdulvahap, Mevdudi, Seyyid KUTUP ve Abdullah AZZAM gibi tarihsel şahsiyetlerin düşünceleri ele alınmıştır. Bu Şahsiyetlerden Seyyid KUTUP'un ortaya attığı hakimiyet teorisi paralelinde devrimci/aksiyoner cihad anlayışına değinilmiştir. Müslüman Dünyasının kanayan yarası olan Filistin sorununun cihad örgütleri için önemi örnekleri ile anlatılmış, ayrıca El Kaide, IŞİD ve Nusra Cephesi gibi örgütlerin kuruluşu, ideolojisi ve eylemleri incelenmiş; Bu örgütlerin yaptıkları eylemlerin bölgeye etkilerine değinilmiştir. Selefilik, Vahabilik ve Küresel Cihat konularıda değerlendirmeye alınmıştır. Son olarak Arap Baharı ile yükselişe geçen Ortadoğu'nun en büyük İslami Yapılanması olan Müslüman Kardeşlerin kuruluşu, İslami anlayışı yaşadığı baskılar ve 2010 yılında Tunusta başlayan ardından Mısır'a sıçrayan protestolarda aldıkları tavır, bu protestolar sonucu Mübarek'in koltuğunu bırakmasının ardından Mısır'da yapılan genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cemiyetin zaferle çıkması, Mursi'nin Devlet Devlet başkanlığında hoşnut olmayan kitlelerin protesto gösterileri sonucu başlayan olayların ardından gelen askeri darbe ile devrilmesi ve darbeye verilen tepkiler/tepkisizler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Islamıc Religion's approach to Jihad Concept is examined by making the definition of Jihad, how some verses and hadiths are interpreted differently is shown as an example and ideas of historical persons like Taymiyyah, Abd-al-Wahhab, Mevdudi, Seyyid Kutup and Abdullah AZZAM who contributed to Jihad understanding of Jihadist organizations like Al Qaeda, ISIS and Nusra Front are discussed. Revolutionist and actionist Jihad understanding is referred in parallel whit dominance theory raised by Seyyid KUTUP among these persons. Importance of the Palestine problem, bleeding wound of the Islamıc Wrod, for Jihad organizations is explained whit examples, and also foundation, ideology and activities of organizatıons like Al Qaeda, ISHID and Nusra Front are scanned; Their acts' effects on the region are referred. Salafism, Wahhabism and Global Jihad issues are also taken under rewiew. Finally, foundation of Müslim Brotherhood which is the greatest Islamıc structuring of Middle east that started tor ise whit the Arab Spring, its Islamıc understanding, the pressures it experienced and the attitude it developed towards protest starting in Tunisia and then leaping to Egypt, general electionsmade in Egypt after Mubarak left its chair as a result of these protest and the society's arising triumphant in the presidental elections, Mursi's fall as asresult of military coup that came after the events started in consequnce of protest demonstration of masses not satisfied with Mursi himself in presidency and international reactions/unresponsiveness to this coup are analysed.