Deferred planning: Generating interactive stories with emergent story plans
Gecikmeli planlama: Beliren hikaye planları ile interaktif hikaye üretimi
  1. Tez No: 473500
  2. Yazar: SERCAN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Algoritma tabanlı anlatı üretimi, hikaye anlatımımı için anlamlı olaylar sekansı üretme metodlarını kapsar. Anlatı planlayıcılar sınırlı miktarda dallanma içeren hikayeleri kullanımından önce üretir. Bu yaklaşımdan farklı olarak beliren anlatılar, hikayenin simülasyon içindeki kullanıcılar ve bilgisayar konrollü akıllı aktörler arasındaki interaksonlardan aşağıdan yukarıya yaklaşımı ile olaylar sekansı üretme metodudur. Ancak beliren anlatılar oluşan olayların istenen bir hikaye yapısını yansıtmasını garanti edemez. Bu tezde anlatı planlayıcılar ve beliren anlatılar arasındaki boşluğu dolduran hibrit bir yaklaşım olan gecikmeli planlamayı sunuyoruz.Gecikmeli planlama bütün elemanları önceden belirlenmemiş kısmen çözümlenmiş hikaye planları ile başlar. Aktörler hikaye dünyasında interaksonda bulundukça bu elemanlar gerçek zamanda belirlenir ve hikaye planı yeni olaylara göre modifiye edilir.
Özet (Çeviri)
Narrative generation focuses on creating a meaningful sequence of events to provide computer generated storytelling. Narrative planners generate stories ahead of time with limited amount of branching in narrative. Emergent narratives by contrast employ a bottom-up approach where story emerges through a sequence of events generated via simulation of interaction between user and intelligent agents. However emergent narrative method does not guarantee resulting events to reflect a desired story structure. This thesis proposes a method to bridge the gap between narrative planning with emergent narratives by proposing deferred planning as a hybrid approach. Deferred Planning starts with a partially bound plan where some elements of the story is not determined ahead of time. As agents interact in the story world these elements are determined at runtime and story plan is modified based on new happenings in the story world.