Türkiye'de gönülsüz kısmi süreli çalışmanın lojistik regresyon modeli ile analizi: Hane halkı işgücü anketinden bulgular
An analysis of logistic regression model in volunteer partial permanent working in Turkey: Results from household labor survey
- Tez No: 473525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, Türkiye, Avrupa ve dünyanın gelişmiş ekonomilerinde kısmi süreli çalışma türü hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de yarı zamanlı çalışma, yeni bir istihdam biçimi olarak iş yasasına ülkenin ekonomisine ve istihdama katkısı olarak önerildi. Öncelikle, bu konu sadece teorik olarak incelenmiştir. İşletmelerin, yöneticilerin ve yasanın bakış açısı anlaşılmaya çalışıldı ve iletildi. Teorik anlamda, konunun incelenmesi tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği ülkelerinde kısmi çalışma saatleri sayısı 2015 yılına kadar incelenmiş ve sonuçlar yorumlanmaya çalışılmıştır. Son olarak, 2014 yılında Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK), kısmi süreli çalışma ile ilgili veriler verildi. Çalışma, sosyo ekonomik belirleyicileri ve Türkiye'de yarı zamanlı istihdamın cinsiyete göre farklılıklarını araştırmaktadır. Bu araştırmada Türkiye, Avrupa ve dünyanın bazı gelişmiş ülkelerindeki kısmi süreli çalışma koşulları ile ilgili bilgi verme amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was tried to give information about the type of part-time work in Turkey, Europe and some developed economies of the world. Some of the new types of employment in Turkey have been proposed in the conclusion of the part-time work in the labor law, about the country's economy and its contribution to employment. First of all, the subject has been studied theoretically. The point of view of the businesses, managers and the law has been tried to be understood and conveyed. In the theoretical sense, after the examination of the subject has been completed, the number of partial working hours in the European Union countries has been examined by 2015 and the results have been tried to be interpreted. Finally, in 2014, the Turkish Statistical Institute (TURKSTAT) was provided with data on partial-time work in Turkey. In this study tries to investigate socio- economic preditors and differences of the involuantary part-time employment in Turkey by genders.