III.Selim Vakfı ve vakfiyelerinin değerlendirilmesi
Assessment of the charitable foundation of Selim III and its foundation deeds
- Tez No: 473605
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYÜP SABRİ KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Tarih, Economics, Sociology, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Osmanlı Devleti'nin önemli padişahlarından biri olarak kabul edilen III. Selim tarafından kurulan Vakıf 18.yüzyıl Osmanlı sultan vakıflarından olup din, eğitim ve sosyal alanlarda birçok eserin inşasına vesile olmuştur. Vakfiyeleri esas alarak hazırladığımız yüksek lisans tezi çalışmamızda, Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde kayıtlı Kasa 643'de bulunan 1411 numaralı defterde kayıtlı Hicri 1216 / Miladi 1801 tarihli vakfiye ile Hicri 1220 / Miladi 1805 tarihli vakfiyeler incelenmiştir. Tez çalışmamız üç bölüm halinde olup birinci bölümde Sultan III. Selim Han'ın hayatı, vakfı ve vakfiyeleri incelenmiştir. İkinci bölümde vakfın kurduğu hayır müesseseleri ve bu müesseselerde yapılan hizmetler anlatılmış, vakıf dışında vakfiyeler gereği ifa edilen hayır hizmetlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise vakıf hizmetlerinin idamesi için III. Selim Han tarafından vakfedilen akarlar bir sistematik içerisinde aktarılmış, daha sonra da tablolar yardımıyla değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tez çalışmamızla, ekonomik büyüklük olarak 18.yüzyıl Osmanlı Ekonomisinin yaklaşık 1/3'üne tekabül eden vakıf müessesesinin önemli bir örneği olan Sultan III. Selim Vakfı irdelenmeye gayret edilerek, konuya ilgi duyanların istifadesine sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Founded by one of the important sultans of the Ottoman Empire, Selim III., the foundation is one of the 18th century Ottoman sultan foundations and has been instrumental in building many works in religious, education and social areas. In our master's thesis work which we prepared based on the Waqf Endowments, we have examined the endowment deeds dated Hijri 1216 / A.D. 1801 and Hijri 1220 / A.D. 1805, registered in the Archives of the General Directorate of Foundations, Vault number 643, book no. 1411. Our thesis work is divided into three parts, with the first part examining the life, foundations and endowment deeds of Sultan Selim III. The second part sheds light into the charitable foundations established by the endowment and explains the outside services performed in these establishments in accordance with the deeds of the endowments. In the third chapter, the real properties endowed by Sultan Selim III for the sustainment of foundation services were transferred into a systematic and then tried to be evaluated with the help of tables. In our thesis work, we try to examine the Foundation of the Sultan Selim III, which is an important example of the foundation establishments which as economic size corresponds to about 1/3 of the Ottoman Economy in the 18th century, and tried to present our findings to those who have vested interests in the topic.