Mihrişah Valide Sultan Vakfı'nın sosyal ve ekonomik yönleriyle incelenmesi (1797-1837)
A social and economic investigation of Mihrişah Valide Sultan waqf (1797-1837)
- Tez No: 492950
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Mihrişah Valide Sultan; Sultan III. Selim'in annesi olarak sahip olduğu maddi imkânları dini önceliklerle hayır için kullanmıştır. Kurduğu vakfa büyük meblağlarda gelir getiren mülkler bağışlamıştır. İlk aşamada bu gelir kaynaklarının özellikleri ve getiri meblağları bulunmuştur. Gelirlerin düzen ve istikrarları ile bunlara tesir eden iktisadi, içtimai, siyasi ve askeri etkenler ortaya çıkarılmıştır. Tezde; Mihrişah Valide Sultan Vakfıyla ilgili III. Selim ve II. Mahmut dönemindeki defterler ve belgeler çalışılmışsa da anılan yıllarda gelir ve gider değişimlerini etkileyen genel veya özel olaylara da değinilmiştir. Vakfın sahip olduğu imareti dolayısıyla başta fiyatlar olmak üzere tedarik edilen mal çeşitlerinin harcamalarına ulaşılmıştır. Bu sayede vakfın bulunduğu şehir olan İstanbul'daki sosyal durum hakkında da tahlil yapabilmeyi sağlayan sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mihrişah Valide Sultan used the financial opportunities that she gained as the mother of Sultan Selim III for charity and gave priority to religious purposes. She donated real estate property that provided the waqf with large amounts of income. For this study, first of all, the features of such sources providing income to the waqf and the amounts were found out. The order and continuity of the income as well as the economic, social, political and military factors affecting it were presented. In this study, registers and written documents regarding Mihrişah Valide Sultan Waqf during the era of Selim III and Mahmut II are the main sources of this research. Besides, certain events that caused changes in the revenue and expenditures of the waqf were also referred. As the waqf established and run imaret, the expenses on varied goods purchased by the endowment were recorded and available. Through these records, the researcher obtained certain results related to the social life in Istanbul where the waqf was located.