Döviz kuru ve enflasyonun temel belirleyicileri: Türkiye için zaman serisi örneği (2005-2016)
Basic determinants of exchange rate and inflation time seri̇es for Turkey (2005-2016)
- Tez No: 473615
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızda, ekonominin önemli değişkeni olan enflasyon ve döviz kuruna ait teorik ve tarihsel değişimlere, bu iki ekonomik değişkene etki eden diğer faktörlere, Türkiye ekonomisinde 1980 yılından başlayarak bugüne kadar izlenen enflasyon ve döviz kuru politikalarına değinilmiştir. Türkiye Ekonomisinde enflasyon ve döviz kuruna bağlı olarak meydana gelen ekonomik dengesizlikler ele alınmıştır. Bu çalışmanın temel amacı 1980-2016 yılları arasında Türkiye'deki enflasyon ve döviz kuru değişimlerini incelemektir. Çalışmamızın dayandığı bilimsel incelemede Enflasyon için (2005-2016Q1) dönemi, Döviz kuru için (2005-2016Q2) dönemi baz alınmıştır. Çalışmamıza ait veriler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Elektronik Veri Dağıtım Sistemi ve Türkiye İstatistik Kurumuna ait veriler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, theoretical and historical changes of inflation and exchange rate, other significant matters effecting those two economic factors, inflation and exchange rate policies folloed in Turkey Economy since the year 1980 have been referred. Economic imbalances have been discused. Main purpose in this study is to analyse inflation and exchange rate changes between the years 1980 and 2016 in Turkey. This scientific research study predicatedon the period 2005-2016Q1 for inflation and 2005-2016Q2 for exchange rate. In this study data has been taken from Data Distribution System The Central Bank of Turkey and Turkish Statistical Institute.