Araştırma-geliştirme harcamalarının OECD ülkeleri ihracatına etkisi
Effects of research-development expenditures on OECD countries export
  1. Tez No: 473616
  2. Yazar: MELİKE ÇETİNBAKIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU KILINÇ SAVRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ar-Ge harcamaları, küreselleşen ekonomide bir ülkenin sürdürülebilir bir büyüme performansı gösterebilmesi için gerekli en temel değişkenlerden bir tanesidir. Ar-Ge harcamalarının arttırılması, üretim süreçlerindeki inovasyonla verimliliğin artmasını sağlamaktadır. Artan verimlilik ekonomiye Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) artışı olarak yansımaktadır. İktisat literatüründe Ar-Ge faaliyetlerinin yol açtığı dışsallıklar, yıllarca süregelen bir araştırma konusu olmuştur. Bu dışsallıkların en önemlisi de Ar-Ge faaliyetlerinin ihracatla ilişkisidir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, Ar-Ge faaliyetleri neticesinde yenilik yaratırlar. Bu yenilikleri sadece iç pazara arz etmek amacıyla üretim yapmamakta, aynı zamanda ihraç etmektedirler. Böylece Ar-Ge harcamaları ile ülkelerin ihracat gelirleri artmaktadır. Artan bu gelirler ve verimlilikler, ülkelerin ekonomik büyümelerinde büyük bir katkı sağlamaktadır. Ülkeler, güçlü küresel rekabet ortamında rekabet edilebilirlik güçlerini arttırmaları amacıyla da Ar-Ge ve ihracat kavramlarını birbirlerinin itici bir gücü olarak görmektedirler. Çalışmanın amacı; Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkelerindeki Ar-Ge faaliyetleri için yapılan harcamaların sektörel yapıdaki gelişimi ile ülkelerin bu faaliyetler sonucunda ihracatlarını arttırmaya yönelik yapılan çalışmaları incelemektedir. Bu doğrultuda çalışmada panel veri analizi kullanılarak 1998-2015 döneminde OECD ülkelerinde araştırma geliştirme harcamalarının ihracat üzerindeki etkisi analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada Hausman Testi kullanılarak sabit etki modeli tercih edilmiştir. Ayrıca her bir değişkene ait grafikler ve trend etkilerin incelenmesi için durağanlık testi uygulanmıştır. Kullanılan değişkenler arasındaki ilişkiler regresyon analizi yardımıyla belirlenmeye çalışılmış ve değişkenler arası ilişkiler heterojenlik varsayımına dayanmıştır. Modelde Ar-Ge harcamaları, reel döviz kuru ve ülke gelişmişlik seviyelerinin ayrımının ihracat üzerinde anlamlı ve arttırıcı etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
R&D expenditures in a country where the economy to a sustainable growth performance required for the creation of one of the most important variables. R&D spend the production processes to increase the efficiency of the provides the increase of innovation Increased efficiency on the economy in the Gross Domestic Product (GDP) increase. Department of Economics literature dışsallıklar caused by the activities of the R&D, for years has been an ongoing research question. This dışsallıkların most importantly, created by the activities of the export of R&D Advanced and developing countries, R&D activities will generate as a result of the innovation. This innovation is only for the internal market does not supply the production at the same time to export. So the countries in R&D spending and export revenues are growing. Countries, powerful competitive edge in global competition forces the availability of R&D and throughout the export concepts are keeping the ejector is a power. The purpose of the operation and the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) R&D activities in countries in the sectoral structure of the charges for the development of countries as a result of these activities to improve the export is investigating the work. 1998-2015 study using panel data analysis in this direction has tried to be analyzed during the impact on exports of research and development spending in OECD countries. Using the Hausman test in the fixed effect model is preferred. As well as a number of each graphics and trend effects for checking the stability test is applied. Relations between the variables used in the regression analysis and the determination of the variables worked because there the assumption that rests on the relations between.