Otel işletmesi çalışanlarının pozitif psikolojik sermaye düzeyleri ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişki
Relationship between levels of positive psychological capital and organizational citizenship behaviors on hotel employees
- Tez No: 473638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜÇLÜ NERGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışanların kendi iş rollerinin dışında örgüte katkı sağlayacak şekilde çalışmaları örgütsel vatandaşlık davranışı olarak ifade edilmektedir. Literatürde çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışı sergilemesi üzerinde etkili olan unsurların neler olduğunu saptamayı hedefleyen çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Psikolojik sermaye kavramı da araştırılan konular arasında yer almaktadır. Psikolojik sermaye kavramı, bireyin verimlilik amacıyla ekonomik, beşeri ve sosyal sermayeleri başarılı bir şekilde örgüte taşıyabilme yeteneği olarak ifade edilmektedir. Psikolojik sermaye düzeyi yüksek çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışı sergileme olasılıklarının da yüksek olacağı düşüncesinden hareket edildiğinde, bu özellikteki çalışanların doğru yönetilmesi durumunda otel işletmelerinin rakipleri karşısında müşteri memnuniyeti yaratma konusunda önemli bir üstünlük sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, otel işletmelerindeki çeşitli departmanlarda çalışan kişilerin psikolojik sermaye düzeyleri ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkinin saptanmasıdır. Psikolojik sermaye ve örgütsel vatandaşlık davranışı için daha önce geliştirilmiş, geçerliliği ve güvenilirliği test edilmiş çok boyutlu ölçekler kullanılmıştır. Araştırmada veriler, Edirne il sınırları içinde faaliyet gösteren üç, dört ve beş yıldızlı otel işletmelerindeki çalışanlardan anket yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda genel olarak, katılımcıların psikolojik sermaye düzeylerinin ve sergiledikleri örgütsel vatandaşlık davranışlarının yüksek seviyede olduğu ve psikolojik sermaye ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational Citizenship Behavior defines a behaviour in which employees work towards contributing to the organization outside of their own duties. Several previous researches aimed to determine the components that affect employees in presenting organizational citizenship behaviour. The concept of psychological capital is also one of the topics investigated. Psychological Capital is a concept that explains an individual's ability to successfully bring economic, humane and social capitals to the organization for efficiency concerns. From this point of view, employees who have high levels of psychological capital also are more likely to perform organizational citizenship behaviour; it is thought that with effective management of such employees, hotels will gain an advantage against their rivals in customer satisfaction. The goal of this study is to establish the relationship between psychological capital levels and organizational citizenship behaviours of employees working at different departments in hotels. For psychological capital and organizational citizenship behaviour previously developed, tested, validated and safe multi dimentional scales have been used. The data in the research was obtained through surveys which had been administered to employees working in three, four and five stars hotels operating within the Edirne region of Turkey. As a general result of this study, participants' psychological capital levels and performed organizational citizenship behaviours were determined to be high, and it has been concluded that there is a positive correlation between psychological capital and organizational citizenship behaviour. Finally, the result of this study proposed various suggestions for researches to be done in future.